ЕС санкции

Белгия поема ролята на председател на Съвета на Европейския съюз за 13-ти път в труден момент. Страната ще продължи работата на предишното председателство (Испания), преди да предаде щафетата на Унгария.

Белгия ще съсредоточи усилията си върху шест области под мотото „Да защитим. Да укрепим. Да подготвим“.

Белгия поема от днес ротационното председателство на ЕС.

Белгия е изправена пред две основни предизвикателства до края на своето председателство, съобщава БНР. Първото е извънредната среща на европейските лидери на 1 февруари, когато ще се търси консенсус около актуализацията на бюджета на ЕС. Препъникамъкът са 50-те млрд. евро финансова помощ за Украйна, на които Унгария поставя вето. Същевременно, ако не се постигне съгласие, на риск са поставени и климатичният преход, укрепването на конкурентоспособността и особено защитата на външните граници – основно условие, за да продължат преговорите за пълноправното присъединяване на България и Румъния към Шенген и по суша.

Второто предизвикателство са европейските избори, насрочени през юни. Премиерът на Белгия Александър де Кро е от семейството на либералите, които проучванията изтласкват доста назад за сметка на националистите. През това време те трябва да убедят с действията си избирателите, че последните не са решение на проблемите в Общността – задача, трудна за изпълнение предвид факта, че остават неяснотите около избора на новия председател на Европейската комисия.

Въпреки че Европейският парламент прие резолюция, в която настоява да има ясна връзка с избора на европейските гласоподаватели, не е сигурно, че това ще се случи, като се имат предвид сложните договорки, чрез които начело на Комисията за този мандат бе избрана Урсула фон дер Лайен и която вероятно ще се кандидатира и за следващия, въпреки спадащата популярност на Европейската народна партия.

Също от днес Италия поема ротационното председателство на Г-7 – групата, която обединява САЩ, Италия, Франция, Великобритания, Германия, Япония и Канада.

Рим поема ротационното председателство на Голямата седморка от Япония в момент на глобални напрежения по два фронта  – конфликта в Украйна и конфликта между израелците и палестинците. Друга важна тема ще са отношенията с Китай.  Въпросите, свързани с климата, хранителната сигурност, здравеопазването в глобален план и състоянието на жените по света също ще бъдат приоритети на италианското ротационно председателство.

Особено внимание ще бъде отделено през цялата година и на напредъка в областта на изкуствения интелект и предимствата и рисковете, които произтичат от това.

Сред водещите приоритети ще бъде и незаконната миграция и борбата с трафикантите на мигранти. Внимание в тази връзка ще бъде отделено на Африка, където се води своеобразна конкуренция между Глобалния изток и Глобалния запад. В тази насока Италия ще фокусира вниманието си и как Г-7 ще допринася за развитието на африканския континент, за да не се налага африканците да избират пътя на незаконната миграция оттам към ЕС.

Очаква в началото на италианското ротационно председателство на Г-7 италианският премиер Джорджа Мелони да представи и своя „План Матей“ за развитие на Африка. Планът носи името на покойния ръководител на италианския енергиен гигант ЕНИ Енрико Матей, утвърдил партньорски отношения с чужди страни на принципа на взаимоизгодното и равнопоставено сътрудничество. Такива отношения Мелони иска да бъдат утвърдени между Италия и Африка, и в по-широк план – между Европа и Африка.

Още новини от Европа – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук