Застрахователната компания „Лев инс“ загуби на първа инстанция заведеното от нея дело срещу сайта Mediapool заради журналистическа публикация.
Рекордният в най-новата история на българската журналистика иск за 1 милион лева бе заради статията на Цветелина Соколова от 27 септември 2022 г. „България пак е заплашена да бъде изключена от системата „Зелена карта“.
„На първа инстанция съдът присъжда на Mediapool пълната сума на адвокатските разноски – 40 000 лв. Ако това се потвърди и влезе в сила, поемам ангажимента да преведем тази сума на „Асоциацията на европейските журналисти – България“ за създаването на обещания фонд за защита на медии и журналисти срещу подобни „дела шамари“, каза издателят и главен редактор на Mediapool Стояна Георгиева.
Към момента не е ясно дали застрахователната компания ще обжалва решението.
„Това е важен знак към Европа, тъй като делото срещу Mediapool е едно тежките „дела шамари“ (SLAPP) в европейски контекст“, коментира адв. Александър Кашъмов, който защитава Mediapool по случая.
Статията засяга тежкия към онзи момент проблем на България със системата „Зелена карта“ в застраховането и се базира на цитат на тогавашния финансов министър Росица Велкова в заседание на Министерски съвет.
Впоследствие Велкова предложи законодателни промени по въпроса, които предизвикаха политически трусове.
Темата приключи успешно с окончателно гласуване на промените в парламента през лятото на 2023 г. и с постепенното изчистване на задълженията на страната в международната система.
Интересното в случая е, че публикацията на Цветелина Соколова се базира на цитати от стенограма от заседание на Министерския съвет, която е публична и може да бъде прочетена от всеки български гражданин.
Компанията „Лев Инс“ обаче се чувства засегната от текста и затова завежда делото.
„Не може да се говори за баланс между правата на гражданите на информация и изнасяне на данни от публични източници, които съдържат неблагоприятни за адресирания субект изказвания. Последното обстоятелство не може да възпре „обществения пазител“ в лицето на журналистическата общност да следва призванието си да държи гражданите информирани. Противното би означавало да се стимулира цензурата, наложена в известни исторически периоди на страната ни. Недопустимо е под страх от накърняване на репутацията на граждани, частни и публични организации членовете на демократичното общество да бъдат оставени в неведение за събития, процеси и решения, свързани с благоденствието и просперитета на националната общност“, казва в решението съдия Стилияна Григорова.
Стенограмите от заседания на Министерския съвет са публичен източник, което освобождава журналиста, автор на материала, от задължението да проверява неговата вярност съгласно практиката на Европейския съд по правата на човека, заявява още съдия Григорова.
Чрез статията на Mediapool се постига целта, присъща на демократичното общество – прозрачност на водената от централния изпълнителен орган държавна политика в различни области на държавното управление и информираност на гражданите за решенията по провеждането на тази политика.
Според съда в статията не се съдържат клевети или обиди.
Решението може да се обжалва в двуседмичен срок.
Още новини от деня – четете тук