Проф. Ангел Димитров Снимка: БГНЕС
Проф. Ангел Димитров Снимка: БГНЕС

Северна Македония тръгва към югославското си минало. Това заяви пред БНР председателят на Съвместната комисия по историческите въпроси проф. Ангел Димитров в коментар на проведените избори, след които ВМРО-ДПМНЕ се завръща триумфално във властта в страната.

„Най-баналната метафора е, че е на кръстопът – политически. Кръстопът не е толкова страшно нещо, защото оттам се вижда добре в различни посоки. Но когато си обърнат към погрешната посока, и не само си обърнат натам, това създава доста сериозно безпокойство, и то не само заради двустранните ни отношения. Създава безпокойство, че днешната Република Северна Македония като че ли се стреми да се закачи към оста Белград – оттам един път към Москва, един път, когато става въпрос само за Европа – към Унгария и Орбан. Не трябва да забравяме, че освен голямото сръбско влияние, което вече десетилетия не изчезва, Унгария има силни икономически връзки и присъствие в Северна Македония и дори притежава телевизията на управляващата сега партия ВМРО-ДПМНЕ. Там има интересна връзка, която вече създава по-сериозна причина за безпокойство за регионалната сигурност“, обясни той.

По думите му загубата на Социалдемократическия съюз е катастрофална. Донякъде това може да се отдаде на неубедителното присъствие след смяната на Заев на Ковачевски като лидер на партията, както и на недоволството на хората.

„Сред хората има много различни нагласи, но основната е незавидната политическа култура. Високите резултати не са винаги израз непременно на разбиране на идеите, които лансира партията победител, а са по-скоро наказателни спрямо другата партия, или просто едно поддаване на емоционалната вълна, която създават в предизборната обстановка. А Република Северна Македония живееше в предизборна борба през последните 2 години“, посочи проф. Димитров.

По думите му в Северна Македония всичко някак е като че ли с „двойно дъно“.

„У нас още в самото начало, а и преди 1990-а година, историците започнаха да разчупват темите табу, докато там е трудно да се видят такива процеси“, коментира проф. Димитров. Той подчерта, че Съвместната комисия по историческите въпроси е единственият функциониращ орган, създаден по Договора за приятелство и добросъседство. Комисията работи вече близо 6 години, но напредък няма. Според него македонските му колеги са поставени в много неприятна ситуация:

„Да съчетаеш вяра с безпомощност – никога не води до добри резултати. Те са поставени в такава ситуация“.

Проф. Димитров смята, че няма нито един документ, който да подкрепя македонската позиция.

Според него обаче наша политика не е достатъчно последователна, ефективна и представителна. През последните 4-5 години България изгуби дори това, което беше постигнала като позиция в ЕС и особено в региона, каза проф. Димитров. По думите му ние трябва да бъдем критични към всичко и най-вече към себе си, ако искаме да постигаме резултати.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук