Германският автомобилен производител Volkswagen планира да затвори поне три фабрики в родната си страна, да съкрати хиляди работници и да намали заплатите с 10%, съобщава The Guardian като се позовава на синдикалния съюз в компанията.
По-големите от очакваното съкращения идват, тъй като компанията е изправена пред слаби продажби и бавна експанзия в сектора на електрическите превозни средства (EV)
на фона на силна конкуренция от китайски производители.
Бордът иска да затвори най-малко три фабрики в Германия“, каза ръководителят на работническия съвет Даниела Кавало пред служителите в централата на VW във Волфсбург в понеделник.
Останалите производствени обекти на компанията ще намалят капацитета.
Докато най-голямата икономика в Европа страда от криза в производството и опасения от масова безработица,
VW се стреми към фундаментално преструктуриране, за да намали разходите.
Очакванията за съкращенията са те да засегнат десетки хиляди работни места и цели подразделения, закрити или изпратени в чужбина. Реалните съкращения на заплатите може да достигнат до 18% след двугодишно замразяване на заплатите, казаха представители на синдикатите.
„Всички германски заводи на VW са засегнати от тези планове“, каза Кавало и допълва: „Никой не е в безопасност.“
От синдиката казват също, че фабриката в северния град Оснабрюк, Долна Саксония, която наскоро загуби голям договор с Porsche, дъщерното дружество на VW, е застрашена от затваряне.
Това обаче може да се окаже политически въпрос, тъй като правителството на Долна Саксония е вторият по големина акционер на Volkswagen с 20%.
Кавало също така загатна за вълна от протести и недоволство и ескалация на напрежението.
Автомобилните компании се оплакват от спадащо търсене
на много ключови пазари, след като лихвените проценти се покачиха през последните години след историческите ниски нива от повече от десетилетие, последвали световната финансова криза.
Традиционните производители в Германия, включително BMW, Mercedes-Benz и Porsche, отчетоха спад на печалбите, тъй като продажбите им в Китай са особено затруднени.
В същото време производителите на автомобили, като Volkswagen, трябва да излязат с големи инвестиции, необходими за пренасочване на производството от бензин и дизел към електрически батерии, като същевременно се изправят пред китайски конкуренти, които се радват на по-ниски разходи.
Volkswagen дава работа на повече от 120 000 души в Германия, около половината от тях във Волфсбург.
Компанията, която управлява 10 обекта в Германия под марката VW, предизвика шок в страната през септември със съобщение, че обмисля затварянето на заводи в Германия за първи път в историята си.
За да се върне към конкурентоспособността, компанията заяви, че ще премахне своето 30-годишно споразумение за защита на заетостта като част от опит да спести около 10 милиарда евро.
Volkswagen съобщи в понеделник, че ръководство е водило разговори с представители на синдикатите от средата на 2023 г. за това как да продължи и през лятото е дало ясно да се разбере, че
„влошаващата се икономическа ситуация изисква фундаментално преструктуриране“.
В съобщение на компанията се казва, че ръководството ще представи „конкретни предложения за намаляване на разходите за труд“ при предстоящите преговори за заплатите.
Гунар Килиан, ръководител на човешките ресурси в управителния съвет, каза: „Факт е, че ситуацията е сериозна и отговорността на преговарящите партньори е огромна.“
Той потвърди за предстоящите затваряния на фабрики и описа ужасна картина на състоянието на компанията.
Компанията твърди, че автомобилният пазар в Европа, от който нейният дял възлиза на около една четвърт, се е свил с 2 милиона автомобила от 2020 г. насам, докато разходите за енергия, персонал и суровини са нараснали. Секторът е „в застой и няма да се възстанови в обозримо бъдеще“, се казва в съобщението от компанията.
Главният изпълнителен директор на Volkswagen Passenger Cars Томас Шефер каза, че германските фабрики на компанията имат значително по-високи разходи за труд от индустриалния стандарт.