Специално за БТА
                                                                                                Бъдни вечер и Коледа - колко средства са нужни за празничната трапеза?

Наближават едни от най-светлите празници и подготовката за тях вече е в ход. Подаръците са в зависимост от желанията и средствата на хората, но ключовият въпрос е колко пари са нужни на всяко семейство за Бъдни вечер и Коледа, както и за основните хранителни продукти.

Според традицията семействата се събират у дома около масата, украсена с нечетен брой постни ястия.

Анализ на цените на основните хранителни продукти показва, че разходите за едно четиричленно семейство за Бъдни вечер и Коледа възлизат на 185 лв., изчислиха за БТА Петър Мишев, икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучение (ИССИО) към КНСБ, и Теодора Пачеджиева, изследовател в ИССИО.

На Бъдни вечер обикновено присъстват ястия като боб, питка с пара, пълнени чушки, сарми, ошав, сезонна салата, а за десерт – тиква с мед и орехи. Според оценките на експертите, за приготвяне на празничната вечеря на четиричленно семейство са необходими 70 лв., като тази сума включва разходите за ток и вода, но не и труда.

Специалистите подчертават, че сушените плодове за ошав оказват влияние върху бюджета. Например, цената на най-евтините сушени сливи е 4,50 лв. за 300 гр., докато за орехи могат да се дадат 6,20 лв. за 250 гр.

Четиричленните домакинства ще трябва да предвидят около 115 лв. за Коледната трапеза. Традиционното свинско месо, което е основна съставка за празника, има цена около 15 лв. за килограм, а за изследването е заложено количество от 1,5 кг. Също така, в коледното меню е задължително да присъства баница с късмети, за приготвянето на която са нужни кисело мляко, масло, яйца и сирене. Не бива да забравяме и сезонните салати, мезета и бутилка вино, без които празникът не е същият. Цените отново не обхващат разходите за приготвянето на коледната трапеза.

Как инфлацията влияе на доходите и покупателната способност на домакинствата?

Сравнение на цените на храните и безалкохолните напитки с помощта на хармонизирания индекс на потребителските цени (ХИПЦ) показва, че ръстът им, според последните данни от октомври 2024 г., е 2,5 пъти по-нисък в сравнение с миналата година (или 3,1 за 2024 г. спрямо 7,9 за 2023 г.). Освен това, общият индекс към десетия месец на текущата година разкрива, че ХИПЦ за ЕС-27 е 2,3, докато за България е 2,0.

Тези факти показват, че темповете на инфлация в България през 2024 г. остават сравнително ниски, което означава, че натиска върху покупателната способност на семействата не е толкова сериозен, както предишните години. Все пак, експертите подчертават, че важният въпрос остава какви са реалните доходи на българите и какво могат да си позволят с тях.

Дали Коледната добавка от 100 лв. за пенсионери с пенсии до линията на бедност е адекватна помощ за празника?

Петър Мишев и Теодора Пачеджиева изтъкват, че решението на Министерския съвет за отпускане на коледна добавка за пенсионерите с пенсии до линията на бедност било неочаквано, тъй като преди това нямало индикации за такова. „Все пак, е лесно да се каже, че тези средства са от полза за пенсионерите с най-ниски доходи. Разбира се, трудно е да се твърди, че добавката от 100 лв. е адекватна, но поне е налична, което е по-добре от хипотетичната липса на такава“, коментират те.

Какви мерки се предлагат от изследователите в ИССИО относно доходите за следващия бюджет?

Бюджетът за следващата година се очертава да бъде предизвикателен, но политиката по доходите остава приоритет. Според експертите, за 2025 г. е необходимо средно увеличение на фондовете за персонал с 10%, което ще осигури адекватно покачване на заплатите в държавния сектор.

Те твърдят, че тази стойност е разумно искане, съобразено с предвидения ръст на заплатите на национално ниво между 9-10%. С такова повишение, заедно с прогнозируемата инфлация от около 3%, се създават условия за реално увеличаване на доходите на българите през 2025 г.

 

Източник БТА
За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук