Американският сенатор от Републиканската партия Кори Гарднър призова България и още 21 страни да прекратят всички официални дипломанически и икономически отношения със Северна Корея.
По думите му, правителствата на тези държави да подкрепят изключването на Пхенян от ООН.
Това гласи съобщение, публикувано от пресслужбата на Гарднър в неговата интернет страница.
Кори Гарднър, който оглавява сенатската Подкомисия за Източна Азия, Тихоокеанския регион и международната киберсигурност, изпрати писмото си до посланика на Китай в САЩ.
Предстои разпращането на идентични послания до представителите в страната на още 20 държави, поддържащи отношения с Пхенян. Това са България, Бразилия, Великобритания, Камбоджа, Куба, Чехия, Египет, Германия, Индия, Индонезия, Лаос, Малайзия, Монголия, Нигерия, Пакистан, Полша, Румъния, Русия, Швеция и Виетнам. Всички те имат посолства или дипломатически представителства в КНДР.
„Време е този режим да бъде изолиран дипломатически и икономически, докато не се ангажира с мирен отказ от ядрено оръжие изцяло и необратимо. Поддържането на официални дипломатически отношения с режим, който продължава да не се подчинява на международните закони и заплашва страните по света, служи само за възнаграждаването на престъпното поведение“, пише Гарднър.
Сенаторът е един от най-големите активисти по въпроса за Северна Корея и наскоро внесе разработен законопроект за налагане на американски санкции срещу всеки, който има бизнес със Северна Корея или помага за нелегалния трафик на нейни работници.
В съобщението си, той призовава правителствата на тези 22 държави да подкрепят изключването на Северна Корея от ООН. И припомня, че според член 6 на международната организация нейна страна членка може да бъде изключена, ако постоянно нарушава принципите, съдържащи се в нейната харта. Това може да става по препоръка на Съвета за сигурност.
Вчера Испания изгони севернокорейския посланик в Мадрид, като го обяви за персона нон грата.
Призивът на Гарднър е разпространен броени часове преди първата реч пред Общото събрание на ООН на американския президент Доналд Тръмп. Очаква се Тръмп да посочи Северна Корея като една от главните заплахи за сигурността и да призове за решителни действия срещу режима на Ким Чен Ун.