Вероятно сте чували за „филма на Шиндлер” – филмът на Стивън Спилбърг, който пресъздава историята на немски член на нацистката партия, който спасява живота на повече от 1000 евреи по време на Холокоста, като ги наема за работници в своите заводи в окупираната Полша.
Това, което е по-малко известно, е историята на 50 000 евреи, спасени от България, пише The Аlgemeiner.
В книгата си „Отвъд Хитлер“, Майкъл Бар-Зоар заявява, че „от години комунистическият режим на България се опитва да потисне истинската история за това спасяване по много проста причина. Българското спасяване се осъществяваше най-вече от тримата най-тежки врагове на комунизма: Църквата, кралския двор и профашистките политици. Комунистическият режим не може да признае това, поради фактът, че противоречи на основните му убеждения.“
Още по-учудващо е, че тези 50 000 евреи бяха спасени, докато България всъщност беше съюзник на Хитлер.
България спечели независимостта си от Османската империя през 1878г. Но новата независима държава не получи всички територии, които желае, оставяйки етническите българи извън новообразуваните граници. За да се върне обратно, страната се присъедини към Германия, защото Хитлер обеща да помогне на България. Но това привеждане дойде на определена цена.
Спасяването на българските евреи беше предшествано от серия от тъмни събития – особено от загубата на 11 000 евреи в Тракия и Македония, които бяха изпратени на нацистите, въпреки че тези територии бяха под българска администрация. Това се случи, защото Германия не призна присъединяването на Тракия и Македония към България. Следователно никой от евреите, живеещи в тези райони, не получава българско гражданство или националност, което прави невъзможно българските власти да се намесят.
Депортацията на евреите от Тракия и Македония предупреди България за това какво ще последва нейната страна. През март 1943г. в България пристигат влакове, за да транспортират всички евреи направо в лагера на смъртта в Треблинка. Арестите започват рано сутринта, тъй като полицаите събират евреи, които чакат депортирането си. Но нито един евреин не е напуснал страната.
Местният митрополит Кирил, обикновени български граждани и членове на парламента се мобилизираха срещу депортацията и успяха да я предотвратят.
Ръководителят на Българската православна църква изигра основна роля в спасяването, когато пристигна в деня на депортацията на железопътните линии, където влаковете трябваше да заминат. Епископ Митрополит Кирил изпрати писмо до царя на България, молейки се да бъдат спасени евреите. Църквата също отвори вратите си и осигури убежище за българските евреи.
Поради натиска на публичния протест и упоритостта на епископа, царят отмени депортацията, оставяйки влаковете за Треблинка напълно празни.
Но това не спря Хитлер да продължи да иска депортирането на евреите. Месеци по-късно той се опита отново да поиска цялото еврейско население от България да бъде изпратено в Полша. В отговор цар Борис казал на немския лидер, че страната се нуждае от евреите за работна ръка. Така той създава трудови лагери, където 20 000 души са били изпратени на работа – но са останали в страната. Широкоразпространеният и бърз отговор на царя за искането на Хитлер предотврати второто депортиране на българските евреи в лагерите на смъртта.
Спасяването на българските евреи остава дълго пазена тайна до края на комунистическия режим през 1989г. За щастие документи, които описват подробности за нея, са само скрити и заключени – не са унищожени. Така историците показаха на света смелостта на обикновените граждани и решителната намеса на православната църква и царя на България по време на Холокоста.
След края на войната приблизително 96% от еврейското население в България емигрира в Израел. Оттогава двете страни споделят специална връзка. На неотдавнашно пътуване до Израел бившият президент на България Росен Плевнелиев заяви, че „Като относително нова страна с най-модерното предприемачество и древна история, Израел е привлекателен за България, която е една от по-старите страни в Европа, заради еврейска общност, чиито корени датират от повече от 1300 години.”
През февруари 2017г. президентът Плевнелиев получи наградата „Приятели на Сион” в знак на признание за 50 000 евреи, спасени по време на Холокоста, и признавайки, че Израел няма да забрави спасените от България животи.
С всичките си тъмни и героични моменти историята на страна, която успя да защити цялото си еврейско население, докато е съюзник на Хитлер, е тази, която заслужава да бъде призната и запомнена.