Каталуния ще гласува за независимостта си на 1 октомври, въпреки позицията на Испания и решението на Върховния съд в страната, който обяви допитването за противозаконно.
Конституционният съд на Испания също забрани вота, а националната администрация в Мадрид твърди, че всяко такова гласуване ще бъде противоконституционно.
Напрежението между централната власт и регионалното правителство се засили през последните седмици. Някои от организаторите на референдума бяха арестувани, а хората излязоха масово на протести в подкрепа на Каталуния.
Във вторник, американският президент Доналд Тръмп се обяви за „единна Испания” и добави, че не подкрепя референдума.
„Мисля, че каталунците трябва да останат в Испания. Мисля, че ще е глупаво, ако не го направят. ”
Вотът заплашва да доведе до най-сериозната политическа криза в страната от края на диктатурата на Франсиско Франко от преди 40 години.
ОСНОВАТА
Каталуния е най-богатата област в Испания. Тя е една от 17-те автономни провинции, има собствено правителство, което има законодателни и изпълнителни правомощия в областите на здравеопазването, образованието и събираемостта на данъците.
Областта обаче плаща данък на Мадрид, а политиците, които подкрепят независимостта на Каталуния, смятат, че сложните механизми за преразпределяне на данъчните приходи са несправедливи за по-богатите райони.
Автономната област отдавна се оплаква, че нейните приходи субсидират други части на Испания. В региона живее 16% от населението на Испания, там се намира и голяма част от производствения и финансовия сектор на страната.
Каталунските националисти твърдят, че те са отделна нация със собствена история, култура и език и настояват за независимостта.
КАК СЕ СТИГНА ДОТУК?
В основата на дългогодишните неразбирателства стои режимът на Франко, чиято диктатура е потискала Каталуния. Едва 4 години след смъртта му, през 1979г. регионът придобива пълна автономия.
През 2006 г. испанското правителство подкрепи призивите на Каталуния за по-големи правомощия, даващи на областта „национален статут” и контрол над финансите й.
Това обаче беше една стъпка напред и две назад. Четири години по-късно Конституционният съд отмени статута и постанови, че има каталунска националност, но Каталуния сама по себе си не е нация.
Кампанията за независимостта на областта започна още през 2010-та, когато икономиката на Испания изпадна в криза. През 2014г. каталунците проведоха „символичен” референдум, на който 80% от гласоподавателите подкрепиха независимостта.
КАКВО СЕ СЛУЧВА НАПОСЛЕДЪК?
Каталунският лидер Карлес Пучдемон се опитва да отдели областта от Испания още от встъпването си в длъжност през януари, а през юни обяви, че ще проведе референдум.
Месец по-късно, местният парламент одобри закон, позволяващ провеждането на допитването.
Изглежда обаче, че подкрепата за независимостта на Каталуния през последните месеци значително е спаднала. Това поне показват последните социологически проучвания – 41.1% подкрепят независимостта, а през март те са били 44,3 на сто.
КАКВА Е ПОЗИЦИЯТА НА МАДРИД?
Централното испанско правителство обеща да предотврати провеждането на „незаконния референдум”. Мадрид има законодателните правомощия да го направи, съгласно чл. 155 от Испанската конституция.
Властите поискаха от Конституционния съд да разгледа провеждането на референдума в Каталуния. Сега Върховният съд разследва дали каталунското правителство е нарушило Конституцията.
Испанският премиер Мариано Рахой е на мнение, че Каталуния не може да напусне страната, защото държавата е неделима, според Конституцията от 1978г.
„Каталуния се опитва да ликвидира националния суверенитет”, каза той и добави, че всички испанци трябва да имат думата в страната.
Полицията, по нареждане на Съда, конфискува близо 10 млн. документи, свързани с предстоящия вот.
Списъкът на гласоподавателите и документите за преброяване на гласовете също са конфискувани.
Допълнителни полицейски части бяха мобилизирани в региона, за да поддържат реда и да предотвратят гласуването, съобщи „Ройтерс”.
Пучдемон определи действията на властта като провокация и призова каталунците да „защитят демокрацията от репресивния режим”, като отидат и гласуват.
КАКВО ЩЕ СЕ СЛУЧИ, АКО ИМА РЕФЕРЕНДУМ?
Това все още не е ясно, но Мадрид настоява, че ще има последствия, ако референдумът се състои.
Ако се стигне до гласуване, щом влезе в кабината, гласоподавателят ще види един единствен въпрос: Искате ли Каталуния да стане независима държава под формата на република?
При положение, че „Да” спечели, лидерът на областта заяви, че ще обяви независимостта й в рамките на 48 часа.
В случай, че „Не” получи по-голямата подкрепа, вероятно ще доведе до предсрочни избори.