парламент

Докладът за националната сигурност на България бе приет от депутатите. 104-ма народни представители гласуваха „за”, 96 бяха „против”.

„Основната цел на доклада е наистина да представи дейността на институциите, на изпълнителната власт в Република България, действията, които са предприети и предизвикателствата, които стоят, също и набелязаните мерки за следващия период“, заяви Димитър Лазаров от ГЕРБ.

Той допълни, че ситуацията за последните години коренно се е променила, а това изисква разработване на координирани политики и стратегическа и концептуална рамка за противодействие на новите заплахи включително и хибридните заплахи.

БСП не подкрепиха доклада на Министерския съвет.

Социалистът Таско Ерменков призова ГЕРБ „да не търсят някакво антируско влияние у нас”.

Той поясни, че определянето на Русия за заплаха за националната ни сигурност е един от факторите, заради които БСП ще гласува против този доклад.

„Тя няма как да бъде заплаха за националната сигурност на България. С този доклад се превръщаме в славейче, което припява на най-големите ястреби“, добави Ерменков.

Още един депутат на БСП – Иван Иванов – разкритикува доклада. Според него, това е „един от най-слабите доклади за националната сигурност”.

„Ако БСП се разграничават от президента Радев, от думите му за евроатлантическата ориентация на страната и се изолирате от ЕС, кажете поне в каква посока трябва да се движим – към Изток или някъде другаде“, призова от своя страна председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов.

Той е категоричен, че правителството и президента продължават да бъдат част от силна и обединена Европа.

„За това, че БСП започва да се разграничава от Радев искам да им кажа едно – г-н Радев е избран за 5 години и трябва да го подкрепяме всички, защото е българският президент“, каза още председателят на ПГ на ГЕРБ.

Според лидера на ДПС Мустафа Карадайъ късното излизане на доклада е първата заплаха за националната сигурност.

Докладът на правителството за състоянието на националната сигурност вече скара депутатите, при предишното му обсъждане на 13 септември.

В документа е записано, че Русия е една от основните външнополитически заплахи.

Депутатите трябваше да обсъдят констатацията на кабинета, а именно: „Действията на Москва са източник на регионална нестабилност и заплашват нашата основна цел за единна, свободна и мирна Европа.”

Няколко дни по-късно премиерът Бойко Борисов потвърди написаното в документа. Той добави, че при евентуална война, България ще се бие на страната на НАТО.

Министърът на външните работи Екатерина Захариева обаче не се съгласи с министър-председателя и каза, че Русия не е заплаха за нас, а само част от действията й. Според нея, докладът на правителството „е неправилно интерпретиран, там никъде не пише, че Руската Федерация е заплаха за нас, заплаха са част от действията й”.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук