Украйна арестува британец, заподозрян в шпионаж в полза на Русия

Републиканската прокуратура в Истанбул е започнала разследване за корупционни практики, подкупи, изнудване и създаване на престъпна организация, свързани с организацията на най-известния международен филмов фестивал в Турция – „Златен портокал“, провеждан от Голямата община на Анталия от 1964 г. Заповеди за арест на 34 лица от общината и общинската компания АН-СЕТ, основният организатор на събитието, са били издадени, според информация от турската държавна телевизия ТРТ Хабер.

Сред задържаните е Зухал Бьоджек, снаха на кмета на Анталия Мухиттин Бьоджек, който бе арестуван миналата година и е отстранен от поста.

Разследването е инициирано на основата на подозрения, че значителни суми са били неправомерно присвоени по време на фестивала. В сметките на Зухал Бьоджек са открити 7 милиона 499 хиляди турски лири (около 142 хиляди евро), за които се предполага, че произхождат от корупционни дейности. С лихвите общата сума надхвърля 10 милиона турски лири (около 190 хиляди евро), съобщава в. „Йени шафак“.

В хода на разследването е установена комуникация чрез приложението WhatsApp, свързана с големи суми, които предполагам са били неправомерно присвоени при организацията на фестивала.

Междувременно Зухал Бьоджек и нейният съпруг Гьокхан Бьоджек, син на арестувания бивш кмет на Анталия, обявиха в социалните мрежи, че „от 5 юли 2025 година семейството е подложено на безпочвени обвинения и кампания на клевета“.

В рамките на същото разследване са задържани и главният съветник на бившия кмет, двама служители на общината на Анталия, както и двама шофьори. Задържано е и още едно лице, а операцията по арестуването на останалите заподозрени продължава.

Международният филмов фестивал в Анталия „Златен портокал“ (Antalya Golden Orange Film Festival), който се провежда всяка година от 1964 г., е сред най-престижните и най-старите филмови фестивали в Турция. Събитието се стреми да популяризира турското кино, включващо национални конкурси за игрални, документални и късометражни филми, и разполага с международна секция.

През 2023 г. турското министерство на културата и туризма обяви, че прекратява подкрепата си за фестивала, като основен мотив изтъкна, че „такъв важен фестивал се използва за насърчаване на пропагандата за терористичната организация ФЕТО (FETÖ), злоупотребявайки с влиянието на изкуството“, според информация от Анадолската агенция.

Шейсет и второто издание на фестивала се състоя в Анталия от 24 октомври до 2 ноември 2025 г.

Източник БТА
За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук