На Балканите всички трябва да бъдем като пръстите на ръцете – всеки пръст ни е важен, няма значение кой колко е голям. С тези думи премиерът Бойко Борисов откри срещата на лидерите на Западните Балкани.
На форума, който се провежда в Националния дворец на културата (НДК), организиран от българското правителство и Световната банка, участват още главният изпълнителен директор на банката Кристалина Георгиева, косовският президент Хашим Тачи, президентът на Черна гора Филип Вуянович, министър-председателите на Албания Еди Рама, на Република Македония Зоран Заев, и на Сърбия Ана Бърнабич, както и заместник министър-председателят и министър на външната търговия и икономически отношения на Босна и Херцеговина Мирко Шарович. На масата за разговори беше и комисарят за европейската политика за съседство и преговори за разширяване Йоханес Хан.
Световната банка е готова да финансира проект за търговия и транспорт в региона на Западните Балкани в размер на до 200 млн. долара, каза Кристалина Георгиева. Планира се доизграждането на транспортните коридори №8 (свързващ Егейско море с Централна Европа) и №10 (Адриатическо – Черно море) с 200 млн. долара. Освен за автомобилен и жп транспорт, тези коридори ще бъдат дублирани и от комуникационни коридори.Според Георгиева има огромен потенциал в интегрирането на Западните Балкани и с поемането на председателството на ЕС, а България има възможност да усвои този потенциал.
„Днешната среща има съвсем ясна и конкретна задача – да погледнем по-сериозно на транспортните връзки и на потенциала на IT сектора в региона. По отношение на транспортните връзки – това, което искаме да видим е движението на стоки и хора в нашия регион, да се ускори с по-качествена инфраструктура и с въвеждането на интелигентни технологии да превърнем физическите опашки във виртуални. Да създадем възможности за едно гише на всяка граница и процедури, които позволяват търговията да върви по-бързо и така да стане по-голяма. Ние конкретно сме готови да финансираме проект за търговия и транспорт, който да помогне на страните в региона да отстранят пречките, които днес съществуват. Вероятно в размер на 150 до 200 млн. долара, така че 6-те страни да могат да постигнат това, което днес на ГКПП „Капитан Андреево” България и Турция показват”, каза Георгиева.
Според македонския премиер Зоран Заев трябва да направим съвместими нашите икономики и да бъдем обединени. По думите му свързаността е възможност за икономическото развитие на региона.
„Председателството на България ще помогне. Няма да пропуснем възможността да засилим тези възможности с цел да се изпълнят очакванията на ЕС и нашето присъединяване към него”, заяви Заев. Той подчерта, че е убеден, че преминаването на стоки и хора ще бъде улеснено за гражданите и компаниите.
Премиерът на Сърбия Ана Бърнабич каза, че страната й ще бъде силен партньор в регионалното сътрудничество и взаимната свързаност.
„На прав път сме да докажем, че Балканите могат да изглеждат и работят по много по-различен начин”, каза Бърнабич.
Западните Балкани никога не са били в по-удобна позиция да засилят общия си процес за интеграция в ЕС, смята и президентът на Косово Хашим Тачи.
„Ние заедно трябва да инвестираме във всеки един общ проект“, заяви той и допълни, че Косово ще направи всичко възможно за по-бърза интеграция към ЕС.
Не само Меркел, но и вие г-н Борисов сте човекът, към когото гледаме с голяма надежда, поне през тези 6 месеца, посочи министър-председателят на Албания Еди Рама.
„Европейските надежди на нашите граждани събраха заедно всички лидери от Западните Балкани. Това е процес, който ни учи да взаимодействаме заедно. Самият процес силно допринася за постигането на помирение и за обръщането на погледа напред”, заяви Рама.
По думите му българският премиер има цялата подкрепа на страните от Западните Балкани и в същото време е натоварен с очакванията им да се бори за ускоряване на процеса на интеграция.