Външният министър на Германия Зигмар Габриел смята, че споразумението между Великобритания и ЕС за Брекзит ще послужи като образец на страните, които са извън Общността като Турция и Украйна.
В интервю за медийната група „Функе“ първият дипломат на Германия заяви:
„Ако успеем да постигнем разумно споразумение с Лондон, което да очертае бъдещите му връзки с ЕС след Брекзит, това може да бъде модел за останалите държави“.
Габриел допълни, че в обозримо бъдеще не вижда Турция и Украйна като членки на Блока затова Общността трябва да помисли за „алтернативни форми за по-близко сътрудничество“ с тези страни.
Външният министър на най-голямата икономика в ЕС предположи, че такъв подход от страна на Брюксел може да доведе до „нова, по-близка форма на митнически съюз“ с Анкара.
Идеята за създаване на подобно на Брекзит споразумение и за Турция беше дадена от българския премиер Бойко Борисов през ноември след шестата Среща на държавните и правителствени ръководители на страните от Централна и Източна Европа и Китай, която се проведе в Унгария.
Тогава Борисов подчерта, че подобно споразумение ще уреди всичките спорни теми и ще гарантира южния фланг на НАТО.
В интервюто германският външен министър заяви, че положението в Турция показва, че страната все още е далеч от присъединяването към ЕС, но скорошни жестове на Анкара са демонстрирали желание за подобряване на отношенията с Брюксел.
Той увери, че тази готовност е споделена и от Берлин.
Габриел определи като „добър знак“ факта, че в последните месеци турските власти освободиха редица задържани под стража в страната граждани на Германия – през октомври в родината си се завърна правозащитникът Петер Щойтнер, малко преди Коледа след 9 месеца затвор беше освободен Дейвид Бриш, а след него и журналистът Месале Толу.
Германия изразява загриженост за съдбата на кореспондентът на в. „Ди Велт“ Дениз Юсел, припомни Габриел. Журналистът е задържан от февруари в затвор в Истанбул по подозрения за връзки с терористични организации, без конкретни обвинения.