петролен кладенец
  • ОПЕК и страните извън организацията борят с рекордното производство на шистов газ
  • JPMorgan подкрепя „Брент“, при намаляващи спредове през декеември

ОПЕК и съюзниците му навлизат във втора година, през която ще намаляват доставките, за да се преборят с ниските цени на световните пазари, но увеличеното производства в САЩ поставя усилията им под заплаха. А геополитическото напрежение добавя още неизвестни на пазара.

Тъй като анализаторите на петролните цени, търсят основните насоки, които ще движат пазара догодина, те ще обърнат внимание на индикатори като спреда на опциите (сравнение на две или повече опции за покупка или продажба на един и същ актив).

Ето някои основни тенденции, по които може са се наблюдава пазара през 2018-та.

1.) Шистовият сигнал

Лекият суров петрол отстъпи на петрола сорт „Брент“ и във вторник търговията затвори на най-широкото си ниво през последните две години. Това беше предшествано от информация за експлозия на тръбопровод в Либия, довела до покачване на цените. Малко по-рано ураганът „Харви“ задържа американските доставки и после ускори експорта.

Ръстът на добивите на шистов газ в САЩ, вероятно ще доведе до рекордни доставки през 2018-та, което от своя страна ще увеличи отстъпките – във вторник те достигнаха до 7 щатски долара за барел.

Според анализатори, ако през първата половина на 2018-та, се увеличат добивите на шистов газ и канадски суров петрол и ако ОПЕК премахне ограниченията за добив, отстъпката ще нарастне.

2.) ОПЕК има ключова роля

Суровият петрол сорт „Брент“ се изстреля нагоре, след като страните от ОПЕК, запазиха доставките на ниско ниво. Фючъристе за декември 2018 се покачиха, достигайки най-високата си стойност, дори спрямо същия месец на 2019-та, а очакванията са спредът да се увеличи, тъй като според анализаторите от JPMorgan Chase & Co, ОПЕК ще се стреми да балансира пазара.

3.) Лотарийните билети

С нарастването на геополитическите рискове, за редица страни, големи производителни на петрол, фондовете закупиха „бичи“ опции (чиито цени се покачват), с които да се предпазят в случай на рязък спад на цените. Договорите с падеж декември 2018-та за „Брент“ на стойност 100 щатски долара са сред най-предпочитаните, а през последните няколко седмици, петролните опции за 80 долара барела, се равняват на над 30 млн. барела. Класацията на страните, които могат да преживеят петролни сривове през 2018-та включва Венецуела, Иран и Саудитска Арабия.

  1. Липса на волатилност

Въпреки споменатите рискове, през последните седмици, колебанията в цените отбелязват минималните си стойности, тъй като стабилният ръст на цените, намали колебанията на пазарните участници. Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК), обяви плановете си за 2018-та, а банките и по-специално „Сосиете Женерал“, очакват колебанията на пазара да останат минимални.

5.) Сроковете

В навечерието на идващата 2018-та, пазарът отчита рекорден брой „бичи“ сделки за двата сорта петрол („Брент“ и лекия суров). Тези договори, към днешна дата изпреварват „мечите“ със 7 към 1, което означава, че цените на „Брент“ скоро могат да паднат, заради спекулантите.

Голямата неизвестна на пазара е какъв тип играчи държат опциите: ако целта им е да запазятт част от активите си в стоки през следващите две години, няма да продадат тези си позиции. Но ако се пристъпи към разпродажба, цените ще започнат да падат.


Тази статия отразява моментното състояние на пазара и не можа да послужи като основание за покупка или продажба на стоки.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук