Руското министерство на отбраната и сирийските държавни медии обвиниха Израел за ракетното нападение срещу сирийската база край Хомс.
Държавната телевизия на Сирия заговори за „израелска агресия”, като цитира военен източник, според когото бойни самолети F-15 са извършили нападението. Същият събеседник, чиито думи предава агенция САНА, казва, че „няколко ракети“ са били изстреляни, докато изтребителите преминавали „над ливанска земя“.
Руското министерство говори за два самолета, изстреляли осем ракети, от които противовъздушната отбрана успяла да свали пет. Подобни обвинения са рядкост от Москва, макар Израел да засили активността си в Западна Сирия през последните месеци.
Тази сутрин режимът на сирийския президент Башар Асад съобщи, че база „Тиас“ в централната част на Западна Сирия е била атакувана. Той заподозря, че Съединените щати са отговорни за ударите.
Пентагонът отрече, макар че няколко часа по-рано американският президент обеща, че за подкрепяните от Русия действия в Сирия ще има „висока цена“ заради съобщенията за химическа атака в град Дума, убила десетки според местни източници.
По-късно и френските власти обявиха, че силите им не са отговорни за въздушния удар.
Според Дамаск и Москва твърденията за химическа атака са „изфабрикувани”, за да спрат офанзивата на Сирийската арабска армия и руската бойна авиация в територията, която години беше владяна от бунтовници.
По-късно днес Съветът за сигурност на ООН се събра, за да обсъди ситуацията.
Базата край Хомс, известна като T4, вече беше сред целите на израелските удари през февруари – най-големите в Сирия от 35 г. насам. С
поред Израел Революционната гвардия на Иран отдавна има присъствие в базата и я използва, за да доставя оръжия на сирийските сили и на ливанското движение „Хизбула“.
В средата на миналия месец началникът на Генералния щаб на Русия Валерий Герасимов каза, че в случай на заплаха за руски военни при удари в Сирия руските въоръжени сили ще предприемат „ответни мерки“, припомня РБК.
Министерството твърди, че нито един руски гражданин не е пострадал при атаката.
Но Сирийският център за наблюдение на човешките права съобщава, че загиналите са общо 14 души, сред които по неофициална информация има и ирански военнослужещи.
Израел не коментира информацията, макар израелски медии вчера да цитираха представители на страната, според които е необходимо САЩ да вземат мерки заради атаката.
Докато международните сили разменят реплики за въздушните удари и химическата атака, Москва обяви, че военните действия в Източна Гута – които станаха повод за напрежението – за момента са спрели. Причината е, че автобуси от района продължават да превозват няколко хиляди бойци от групировки, сражавали се срещу режима, и семействата им – общо около 50 хил. души. Ако информацията се потвърди, тя означава, че силите на Асад напълно са овладели Източна Гута след продължилата месеци офанзива.