протест на хора с увреждания

Стотици хора с увреждания от цялата страна се събраха на протест пред Министерския съвет срещу реформата в ТЕЛК. В нея има две основни промени, срещу които се обединиха недоволните.

На първо място се създава наредба за медицинска експертиза, според която инвалидната пенсия ще зависи само от основното заболяване, но не и от придружаващите.

Припомняме, че тази наредба беше изтеглена от Министерството на здравеопазването заради готвения днес протест.

Най-големи притеснения сред хората с увреждания обаче буди предвидената експертиза за работоспособност. Според протестиращите  ако човек бъде оценен като
работоспособен, той губи правото си на инвалидна пенсия. Ако бъде оценен като
неработоспособен, получава пенсия, а ако е определен като частично работоспособен, ще взима частична пенсия.

„Кой може да каже колко човек може да работи и колко не може? Това е чиста дискриминация. Това да работи човек е гарантирано от конституцията. Не може една комисия или един човек да казва кой какво може да работи.“

Това каза за ДЕБАТИ.бг председателят на Асоциацията на родителите на деца с епилепсия Веска Събева.

Въпреки че голяма част от хората с по-леки увреждания все пак ходят на работа, те изразиха притеснения, че експертизата за работоспособност ще им отнеме инвалидните пенсии. Това обаче не е записано никъде в проекта за реформа на ТЕЛК.

Протестиращите не бяха допуснати в Министерския съвет, за да внесат протестната нота на премиера Бойко Борисов.

На брифинг след заседанието на правителството премиерът съобщи, че въпреки протеста няма да се откаже от затягането на контрола върху инвалидните пенсии.

„Със сигурност държавата ще използва всички ресурси за по-голям контрол“ върху трудово-експертните лекарски комисии (ТЕЛК).“

Според премиера проблемът с пенсиите за инвалидност започва именно в комисиите, определящи процента на инвалидност, от който зависи и размерът на пенсията.

„Целта беше да се направи всичко възможно да спре източването на различните системи от хора, които злоупотребяват. От години работим прекрасно с всички организации на хората с увреждания, които са на протеста. Разбирам тяхната болка, но те са и наши съюзници. Това, върху което колегата Симеонов (бел. ред. – вицепремиерът Валери Симеонов) със своите експерти работи от 5 месеца, е не да бъдат ощетени дадени хора, а да се направи така, че средствата от тези фалшиви ТЕЛК-ове да останат за тези, които действително имат нужда от тях. Най-малко не сме мислили на някого да навредим. Точно обратното. Корупционните схеми в ТЕЛК-овете не могат да продължават“, заяви Борисов.

Борисов каза още, че тези 1.7 млрд. лв., който сега отиват за инвалидни пенсии, няма да бъдат намалени. По настояване на коалиционните партньори от „Обединени патриоти“ в управленската програма на кабинета е записано, че всички пенсии ще бъдат увеличени, след като се „преизчислят всички пенсии, отпуснати преди 2010 г. със средния осигурителен доход за 2009 г. със средствата, спестени от неправомерно отпуснати инвалидни пенсии“.

Борисов увери, че утре и в следващия ден протестиращите ще могат да се срещнат със социалния министър Бисер Петков, както и с вицепремиерите Валери Симеонов и Томислав Дончев. Заедно с тях ще могат „точка по точка, детайл по детайл да обсъдят всяко едно нещо, което ги тревожи“.

Вижте във видеото какво казаха пред камерата на ДЕБАТИ.бг част от протестиращите.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук