Еврокомисарят по цифровизацията Мария Габриел заяви, че е време европейските политици и цифровите технологии „да бъдат обединени в търсене на нови начини за опазване и защита на културното ни наследство, което е крайъгълният камък на нашето общо европейско бъдеще”.
По думите й към момента в сектора на културното наследство на ЕС работят 300 хиляди души, но в ЕС има близо 8 милиона работни места, които са косвено свързани с него.
„Всяко от преките работни места в сферата на културното наследство осигурява още 27 непреки. Цифровата трансформация може да играе съществена роля и да помогне за опазването на това наследство”, каза Габриел.
По думите й интернет наистина е най-лесният инструмент все повече граждани да получат достъп до култура чрез платформи, предлагащи достъп до подредени от куратор колекции от кинематографични шедьоври или онлайн посещения н художествени изложби.
Според нея, инвестициите в научни изследвания и иновации също са от решаващо значение, за да се запази водещата ни роля в дейностите в областта на културното наследство, като например разработване на авангардни интерактивни технологии, онлайн достъпност чрез интернет, цифрово съхранение и културен туризъм.
Тя информира, че в новата многогодишна финансова рамка се предвиждат 100 милиарда евро за научни изследвания и иновации и ще разчита на държавите членки и Европейския парламент да бъде защитен този бюджет.
Еврокомисарят по цифровата икономика и общество откри международната конференция във Варна „Визия за европейско културно наследство 2025″, която се проведе под неин патронаж. Във форума се включиха участници от 24 страни на Европа.