американска военна база

Полша иска разполагането на постоянна военна база на САЩ на нейна територия. Местният новинарски сайт Onet съобщи, че страната е готова да отпусне 2 милиарда долара за тази цел.

Предложението отразява дългогодишното желание на Варшава да изгради по-тесни отношения със САЩ в областта на сигурността и да приеме американски войници на територията си.

В съобщение от пресцентъра на военното министерство се потвърждава „предложението за постоянно американско военно присъствие в Полша с дата 2018 г. е истинско и не е класифицирано“.

Полша се ангажира да отпусне 1.5-2 милиарда долара за изграждане на общи военни обекти и предоставяне на по-голяма мобилност на американските сили.

Страната се задълбава да „споделя тежестта на военните разходи, което би направило решението по изгодно за американското правителство и би отстранило тревогите на Конгреса в несигурните бюджетни времена“.

Вероятно базата ще се намира в стара сграда на болница, училище или спортен център.

Военното министерство потвърди, че предложението е изпратено във Вашингтон преди да се консултира с външното ведомство и без знанието на президента Анджей Дуда.

В отговор Русия предупреди, че е готова да реагира на разширяването на инфраструктурата на НАТО към границите си.

Говорителят на руския президент Дмитрий Песков заяви:

„Като цяло, когато установяваме постепенна експанзия на военна структура на НАТО по посока на нашите граници, непосредствено приближаване на инфраструктурата на НАТО до нашите граници, това, разбира се, по никакъв начин не помага за сигурността и стабилността на континента“.

Той предупреди, че „точно обратното, тези експанзионистични действия, разбира се, водят до контрадействия от руска страна, за да се уравновеси нарушаваният всеки път по този начин паритет“.

В момента, в рамките на операцията „Атлантик ризолв“ („Атлантическа решимост“), в Полша на ротационен принцип е разположена американска танкова бригада от около 3500 военни.

Варшава търси по-тесни връзки с Вашингтон още откакто страната стана член на НАТО, но това нейно желание стана още по-силно след анексията на Крим.

Полската инициатива ще се наблюдава скептично от европейските съюзници като Италия и Германия, които искат да подобрят отношенията с Москва, отбелязва „Политико“.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук