До средата на следващата година България може да влезе в обменно – валутния механизъм ERM II и банковия съюз.
Това обяви финансовият министър Владислав Горанов след редовното заседание на Министерския съвет.
Той получи мандат от правителство да изпрати писмо с искане за тясно сътрудничество с Европейската централна банка – това е преходният период за влизането в банковия съюз, каза Горанов:
„В ръцете на Европейската централна банка е да прецени кои банки да минат директно към нейния надзор. Обичайно това са банките с активи над 30 млрд. евро или трите най-големи банки. Разбира се, по правилата ЕЦБ може да реши и може да прецени да разпростре своя надзор и върху други банки“.
Влизането на България в банковия съюз е едно от шестте условия, които страната ни пое пред евроинституциите, за да бъде приета в чакалнята на Еврозоната, т.нар. механизъм ERM ІІ.
България е длъжна да се присъедини към банковия съюз към момента на присъединяване към еврозоната.
Въпреки това обаче държавите извън еврото могат да влязат частично в банковия съюз и преди това чрез механизма на т. нар. „тясно сътрудничество“.
С внасянето на искането за присъединяване към банковия съюз, страната ни се съгласява да спазва безусловно всички нареждания и искания на ЕЦБ по отношение на банките си и да предоставя пълна информация на институцията във Франкфурт за тази цел.
В същото време страната няма право на глас в управителния съвет на институцията.
Ако БНБ не изпълнява нарежданията на ЕЦБ, Франкфурт може да преустанови тясното сътрудничество.
Ако веднъж влезе в банковия съюз, България може да излезе от него най-рано три години след влизането.