Френската нация, официално сляпа за расовите различия, го доказва реално с мултиетническия си национален отбор по футбол. Те са французи, ОК? – пише в своя коментар за „Политико“ Закъри Юнг /тук със съкращения/.
Атлети, журналисти и дори бивш президент на САЩ дадоха мощен ответ на хората, които предположиха, че спечелилият Световната купа отбор е повече африкански, отколкото френски, според произхода на родителите и прародителите на футболистите.
Франция празнува непрестанно, откакто победи Хърватия с 4-2 на световния финал, и шофьорите не спират да надуват рогове по улиците в чест на втората победа на страната на Мондиал.
Проучванията показаха, че националният дух е приповдигнат, но чужди коментатори се изказват не така еуфорично и доброжелателно, като подчертават, че победата не е съвсем френска.
„Африканци и мюсюлмани ви донесоха втората световна титла“ – писа в „Туитър“ Калид Бейдун, професор по право в Мичиган. Този туийт беше споделен 216 000 пъти.
Водещият на „Дейли шоу“ и известен комедиант Тревор Ноа бе на същата вълна, като възкликна: „Поздравления за Африка за спечелването на Световната купа за 2018 година!“
„Всъщност, победи Африка“ – каза венецуелският президент Николас Мадуро.
Такива твърдения не се посрещат добре във Франция, защото намекват, че цветът на кожата има по-голямо значение от националността. Френската държава официално не познава расовите различия благодарение на конституцията, базирана на Универсалната декларация за човешките права и буквалното възприемане на идеята, че всички човешки същества се раждат равни.
Първата реакция беше от самите френски спортисти, които подчертаха, че са преди всичко французи.
„Спрете с тази глупост „Африка спечели Световната купа за Франция“ – призова баскетболистът Еван Фурние – ние всички сме французи, свиквайте с това.“
След като англоезичното спортно издание „Sporf“ публикува произхода на играчите на Франция, френският защитник Бенямен Менди отговори със своя собствена публикация, като на всеки играч написа „Френски“. „Поправено“ – каза той.
Френската сляпа за расите политика, която е на нож с твърденията, че играчите са африканци според цвета на кожата им, е често в центъра на споровете дали такава статистика изобщо да бъде използвана, като например за задаването на квоти в университетската система. Досега, обаче, французите държат на своето, като парламентът единодушно гласува за отстраняване на думата „раса“ от Конституцията.
Терминът, смятан за демодиран, е широко отбягван като социален конструкт, който е в противоречие с републиканските идеали за солидарност и братство. През 2013 година левите френски партии проведоха успешен опит да изхвърлят термина от законодателството, казвайки, че той „няма научна база“.
Расово сляпата школа получи чуждестранна подкрепа не от друг, а от бившия президент на САЩ Барак Обама. По време на реч в Южна Африка в чест на Нелсън Мандела, той заяви: „Не всички от онези момчета ми приличат на гали, но те са французи. Те са французи!“