Комисията по бюджет и финанси прие на второ четене промените в Закона за акцизите и данъчните складове, променящи акцизната ставка на нагреваемите тютюневи изделия.
Първоначалният текст на законопроекта предвиждаше уеднаквяване на акцизната ставка на бездимните изделия с тази на конвенционалните цигари, но след породилото се недоволство управляващите поеха ангажимент да внесат промени между двете четения.
Сега новите предложения предвиждат акцизът да се измерва на база на количеството тютюн и ще е 40% от ставката за обикновените цигари.
Припомняме, че първоначалното предложение предизвика дори разделение в управляващата коалиция.
От ВМРО, една от партиите в състава на „Обединените патриоти“, се обявиха против него. Аргументите има бяха два – предложението не е било съгласувано с парламентарната им група и стриктната акцизна политика на ЕК, която дава шанс на това ново изделие да допринесе за подобряване на здравословното състояние на европейските граждани.
Премиерът дори обяви, че законопроектът ще бъде оттеглен, но след заседание на коалиционния съвет се стигна до консенсус.
Според досега действащата разпоредба акцизната ставка за тези изделия е в размер на 152 лв. за килограм, което прави 0, 93 лв. за една кутия.
За сравнение, ако за тези нагреваеми тютюневи изделия се прилага акцизната ставка за цигарите, то размерът на акциза ще бъде 3,54 лв. за кутия.
От опозицията отново разкритикуваха готвените промени.
„Това е грубо нарушение на Закона за обществените финанси и противоречи на нормативните актове на Народното събрание. Няма никакви разчети, няма никакви числа. Един твърди, че ще съберем 3 млн. лева. Аз твърдя, че ще съберем 3 лева. Къде са има сметките?“, попита депутатът Румен Гечев.
За пример той даде САЩ, където се върви към диференциация на акциза върху тези изделия.
Новите текстове защити председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова.
„Когато миналата година приемахме акциза считахме, че нагреваемите тютюневи изделия са малък дял от пазара и подобно на електронните цигари, ще отмрат с времето. Още първите месеци на 2018 година, след изключително агресивна реклама на производителя се оказа, че тези изделия имат ръст с над 50%“, аргументира се тя.
Именно това е и мотивът законодателните промени да се инициират в средата на годината, а не в края, както е прието при промяната в данъчните закони.
Менда Стоянова оспори и твърденията, че тези цигари са по-малко вредни от конвенционалните. „Всяко изделие, което съдържа тютюн е вредно за здравето“, подчерта тя, позовавайки се на изследване на Световната здравна организация.
Председателят на бюджетна комисия допълни още, че ще се върви към плавно повишаване на акциза на тези изделия, но за сега не е ясно времето, в което това ще се случи. „
Предстои текстовете да бъдат одобрени в пленарна зала.