Мексикански археолози откриха човешки останки от ранните предшественици на цивилизацията на маите. Находките може да са на цели 7 000 години, съобщиха официални лица.
Според археолозите на пресконференцията в Мексико Сити, в пещерата Пуйил в областта на Такоталпа, щата Табаско, са били изкопани три групи човешки останки. Едната от тях, според съобщението, е датирана отпреди класическия период на цивилизацията на маите, като възрастта й е около 7 000 години. Другите два скелета са оценени на около 4 000 години.
Останките от предшествениците на маите са представен в столичния Археологически музей в състава на изложението „Пуйил: пещерата на предците“. Хората могат да видят както тях, така и други артефакти от региона като керамика и предмети от нефрит.
Маите са една от великите древни цивилизации на Средна Америка. Те са строили градове със сложни религиозни комплекси и извисяващи се пирамиди на територията на съвременните държави Мексико, Хондурас, Гватемала и Ел Салвадор. Доминирали са в региона в продължение на около 2 000 години, преди около 900-а година от н. е. по неизвестни причини да изоставят градовете си.