През периода на присъединителните преговори Република Македония ще трябва да потвърди, че напълно приема разпоредбите на учредителния договор на НАТО и всички политически и правни стандарти на алианса и да потвърди, че приема процеса на планиране на отбрана на НАТО и връзката с военните структури, съобщиха от македонското правителство, обясняващи условията, които Македония трябва да изпълни през дадения период.
„Република Македония ще трябва да декларира ангажираност и готовност, че ще се придържа към политическите стандарти на НАТО, отбранителните и военни въпроси, че ще отдели достатъчно средства за изпълнение на всички задължения, че напълно ще участва в структурите на НАТО и по други въпроси, свързани със сигурността. Тя ще трябва да изрази готовността си да се присъедини към всички официални споразумения, които са част от международните споразумения, протоколи и правила на НАТО“, заяви правителството в изявление.
Успоредно с присъединителните преговори Македония трябва да разработи програма за продължаване на реформите.
„Програмата трябва да даде рамка за продължаване на вътрешните реформи, например върховенството на закона, независимостта на съдебната система, борбата с корупцията и организираната престъпност, реформата в службите за сигурност и разузнаване, както и пълното прилагане на Охридският рамков договор и пълното прилагане на Договора с Гърция“, казват от правителството.
То информира още, че протоколът за членство в НАТО ще бъде подписан през януари 2019 г. и страната ще започне да участва в структурите на НАТО – но без право на глас. След подписването на протокола за членство започва ратификацията във всички 29 парламента на държавите-членки на НАТО в съответствие с техните вътрешни процедури. Ратифицирането отнема около година, след което Македония ще стане пълноправен член на НАТО. Това е същата стандартна процедура за членство в НАТО, премината досега от всички държави-членки.