Надя Мурад, активист в защита на правата на етно-религиозната група язиди и оцеляла след сексуално робство в Ислямска държава в Ирак, получи Нобелова награда за мир за 2018 година съвместно Денис Муквеге – гинеколог, лекувал жертви на сексуално насилие в Демократична република Конго.
Норвежкият Нобелов комитет заяви, че връчва наградата на тези избраници заради техните усилия да прекратят употребата на сексуално насилие като оръжие по време на война.
Надя Мурад Басее Таха, 25-годишна иракска жена, изповядваща язидската религия, избяга от сексуално заробване в „Ислямска държава“ след три месеца пленничество и оттогава се бори за за слагане на край на трафика на хора веднъж завинаги.
Тя е била отвлечена от Кочо, близо до Синджар, район, който е дом на около 400 000 язиди и бе завладян от крилото на „Ислямска държава“ в Мосул, където тя е била непрекъснато измъчвана и изнасилвана. Избягала е след три месеца, достигайки бежански лагер, и по-късно се е добрала до Германия.
„Ислямска държава“ счита язидите за поклонници на дявола. Тяхната вяра има елементи от християнството, зороастризма и исляма. Повечето то язидското население, наброяващо около милион души, остава разпръснато в автономната зона в иракската северна част, позната като Кюрдистан.
След като се спасила през 2014 година, Таха описа преживените мъчения и изнасилвания пред ООН през декември 2015 и призова 15-членния Съвет за сигурност да изтреби военизираната групировка.
Поне 9 000 иракски язиди са убити или отвлечени в дните след атаката на „Ислямска държава“ срещу родната им област през август 2014. От тях 3 100 са убити, като половината от тях – застреляни, обезглавени или изгорени живи. Останалите 6 800 са превърнати в сексуални роби на бойците но групировката.
Мурад и нейният адвокат Амал Клуни се явиха на събрание на ООН през март 2017 г., за да пледират за разследване на престъпленията на „Ислямска държава“ и за подвеждане под отговорност на извършителите. Тя критикува международната организация за бездействието й.
Нобеловата награда, на стойност 10 милиона крони /1,4 млн. долара/, ще бъде връчена в Осло на 10 декември – годишнината от смъртта на шведския индустриалец Алфред Нобел, който е я е основал през 1895 година.