България е трета, след Естония и Люксембург, по най-нисък дълг в Европейския съюз през 2017 г. , отчита Докладът по изпълнението на държавния бюджет на България за изминалата година.
Докладът бе представен на вниманието на депутатите от парламентарната комисия по социалната и демографската политика, които се запознаха още с дейността на фонда за гарантиране устойчивост на държавната пенсионна система и състоянието на държавния дълг за отчетения период.
„Фискалното представяне на България през последните години е в унисон с провежданата фискална политика от болшинството държавни-членки на ЕС. Статистическите данни за дефицита и дълга на страни от ЕС, публикувани от „Евростат“, показват последователно подобрение в бюджетното салдо и намаление размера на дълга на сектор „държавно управление“ в повечето държави-членки през последните няколко години. Голяма част от държавите в ЕС отчитат бюджетни излишъци, към тях се причислява и България. По-конкретно, за 2017 г. 12 държави-членки отчитат излишък, а други 13 отчитат дефицит. Словения отчита балансирано бюджетно салдо, а само две страни – Испания и Португалия – отчитат дефицит, по-висок или равен на референтната стойност от 3% от БВП“, обясни Светла Костова, директор на Дирекция „Държавно съкровище“ в Министерство на финансите.
От доклада стана ясно, че усреднената стойност на дефицита за държавите от ЕС за 2017 г. се равнява на 1% от Брутния вътрешен продукт (БВП), което е подобрение спрямо 2016 г. В страните от Еврозоната пък стойността е 0,6%.
По отношение дълга Светла Костова посочи, че 15 от държавите надвишават референтната стойност на дълга от 60% от БВП, но за ЕС дългът се свива средно с 1,5% на годишна база.