Гинка Върбакова
Гинка Върбакова

Комисията за защита на конкуренцията /КЗК/ отказа да образува производство за оценка на пазарния ефект от покупката на българските активи на чешката енергийна компания ЧЕЗ от пазарджишката „Инерком“ след постъпило уведомление от страна на „Инерком България“ ЕАД за извършено преструктуриране, т. е. напускане на бизнеса с фотоволтаични централи. Причината е неприключилото административно производство по първия акт на КЗК, който бе обжалван от „Инерком“, сега се намира във фаза на съдебно оспорване и затова не е влязъл в сила. Това прави неправомерно образуването на ново производство със същия предмет от административния орган.

През юли КЗК не разреши на „Инерком“ да придобие ЧЕЗ-България, тъй като „е налице хоризонтално припокриване между дейностите на участниците в концентрацията на пазара на производство и доставка на едро на електрическа енергия от фотоволтаични централи“. Опасенията идваха от това, че „Инерком“ притежава шест слънчеви централи и ще придобие още две ВЕИ мощности  – фотоволтаична и на биомаса – което ще ѝ позволи да злоупотребява с положението на енергийния пазар.

Това принуди собственичката на фирмите от групата на „Инерком“ Гинка Върбакова да зареже фотоволтаичния бизнес, за да може да поиска нова оценка. Както е видно, такава няма да бъде разрешена, докато е в ход разглеждането на обжалването на решението на КЗК от юли. То бе обжалвано пред Върховния административен съд, но той насрочи заседанието за разглеждането на претенцията по същество за 14 май 2019 г., докато в това време тече срок за плащане на сумата по сделката /вероятно около 340 млн. евро/.

Ето и пълният текст на съобщението на КЗК

„В Комисията за защита на конкуренцията (Комисията, КЗК) е постъпило уведомление, вх. № ВХР-2120/21.09.2018г., от „Инерком България“ ЕАД („Инерком“) за намерението на дружеството да осъществи концентрация по смисъла на чл. 22, ал. 1, т. 2 от Закона за защита на конкуренцията (ЗЗК), чрез придобиване на контрол върху предприятия от групата на „ЧЕЗ“ а.с., Република Чехия в България.

С уведомлението към Комисията е отправено искане безусловно да разреши осъществяването на планираната концентрация, като се произнесе с решение по чл. 60, ал. 1, т. 14 от ЗЗК, тъй като не се очаква концентрацията да породи хоризонтални или нехоризонтални ефекти, които биха могли да окажат неблагоприятно въздействие върху конкуренцията и няма да доведе до установяването на предприятие с господстващо положение, на основание чл. 26, ал. 1 от ЗЗК. В тази връзка Уведомителят твърди, че през месец август 2018 г. е извършена структурна промяна в групата на „Инерком“ и същата вече не включва производители на електрическа енергия.

Мотивите за отказ за образуване на производство, съгласно издаденото на 18.10.2018г. Разпореждане на председателя на КЗК са, че Комисията вече е била нотифицирана за същата сделка между същите страни, със същите предмет и цел, и се е произнесла с Решение № 805/19.07.2018 г. Предвид обжалването на цитирания административен акт от страна на уведомителя „Инерком България” ЕАД и от „ЧЕЗ“ а.с., същият не е влязъл в сила и административното производство не е приключило, а е във фаза на съдебно оспорване. Наличието на висящо административно производство със същия предмет и с участието на същата страна, във фазата на съдебно оспорване, е абсолютна отрицателна процесуална предпоставка за образуване на ново производство пред административния орган по аргумент от чл. 27, ал. 2, т. 2 от АПК.

Следва да се има предвид и разпоредбата на чл. 130, ал. 2 от АПК, съгласно която никой друг орган няма право да приеме за разглеждане дело, което вече се разглежда от съда. В противен случай административният орган ще изземе за решаване въпрос, който вече е предоставен на преценката на съда.

Наред с горното, новите обстоятелства, на които се позовава уведомителят, имат значение за разрешаване на спора, повдигнат пред съда, доколкото представляват факти, взети предвид от антимонополния орган при извършване на икономическия и правен анализ в обжалваното решение, чиято проверка за законосъобразност е предмет на образуваното и неприключило пред ВАС съдебно производство.

Разпореждането подлежи на обжалване пред Върховния административен съд в 7-дневен срок от съобщаването му. КЗК изпрати писмо на 18.10.2018 г. до уведомителя „Инерком България“ ЕАД, чрез упълномощения му представител, за отказа за образуване на производство“, се казва в съобщението на КЗК.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук