Гинка Върбакова
на снимката: Собственикът на "Инерком" Гинка Върбакова

От компанията на Гинка Върбакова от Пазарджик – „Инерком“ разпространиха съобщение до медиите, в което се казва, че е подадено ново заявление в Комисията за защита на конкуренцията за закупуването на ЧЕЗ-България.

„В групата на Инерком беше извършено преструктуриране, в резултат на което дружествата-производители на електрическа енергия от фотоволтаични централи, не са част от портфолиото й.“

Преструктурирането е резултат от изисквания на КЗК, свързани със спазване на антимонополния закон.

Припомняме, че през юли КЗК не разреши на „Инерком“ да придобие ЧЕЗ-България, тъй като „е налице хоризонтално припокриване между дейностите на участниците в концентрацията на пазара на производство и доставка на едро на електрическа енергия от фотоволтаични централи“

Затова фирмата на Гинка се е заела да отстрани пречките пред придобиването на едно от трите енергоразпределителни дружества в България.

„Планираната концентрация ще бъде осъществена въз основа на договора за покупка на акции, сключен на 23 февруари 2018 г. между „ЧЕЗ“ а.с. и „ЧЕЗ Бългериън Инвестмънтс“ БиВи  от една страна, като Продавачи, и „Инерком България“ ЕАД като Купувач.“, се казва още в съобщението на „Инерком“.

Това означава, че финализирането на сделката се подготвя в сегашния вид, без участието на държавата. В разгара на скандала около продажбата на ЧЕЗ преди няколко месеца държавата заяви желание да участва, което е било съобщено и на чешката компания.

Председателят на надзора на „ЧЕЗ а.с.“ Вацлав Пачеш тогава каза, че Чехия не е заинтересована от влизането на държавата преди приключването на арбитражното дело, водено срещу нея заради накърнени инвестиции за стотици милиони евро, надхвърлящи цената на сделката от около 320 млн. евро.

Доколкото „Инерком“ е малък играч на българския пазар не се очаква от страна на
антимонополната комисия да възпрепятства концентрацията.

Въпреки това все още не е ясно откъде ще се финансира тази сдлека. Припомняме, че преди месеци се появиха сведения за участие на офшорки, руска банка и обещание за подкрепа от страна на държавната Българска банка за развитие, което породи съмнения, че зад транзакцията стои правителството на ГЕРБ.

Борисов обаче нееднократно отрече това и като аргумент посочи твърденията на ЧЕЗ, че си тръгват от България, защото премиерът не ги желае.

По случая дори беше създадена анкетна парламентарна комисия, която трябваше да установи от къде ще се финансира голямата сделка. Едномесечният срок на действие на комисията обаче приключи безрезултатно – почти нищо не беше разкрито заради действащата след подписването на предварителния договор търговска тайна.

От „Инерком“ твърдят, че преговорите за осигуряването на синдикиран заем от международни финансови институции напредват и фактическит това ще е начинът за осигуряване на финансирането на сделката.

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук