ЧЕЗ, Еврохолд

Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) забрани придобиването на контрол от страна на „Инерком България“ ЕАД върху „ЧЕЗ България“ ЕАД, „ЧЕЗ Разпределение България“ АД, „ЧЕЗ Електро България“ АД, „ЧЕЗ Трейд България“ ЕАД, „Фри Енерджи Проджект Орешец“ ЕАД, „Бара Груп“ ЕООД.

В процеса на проучване, Комисията установи, че е налице хоризонтално припокриване между дейностите на участниците в концентрацията на пазара на производство и доставка на едро на електрическа енергия от фотоволтаични централи. Също така, сделката поражда и вертикални ефекти на пазарите, разположени надолу по веригата, а именно: пазарите на разпределение на електрическа енергия, на снабдяване/доставка на електрическа енергия, на търговията с електрическа енергия и на свързаните с търговията услуги по координиране на балансиращи групи.

На пазара на разпределение и снабдяване/доставка на ел. енергия придобиваната група е с естествено монополно положение за територията, определена в издадените й лицензии за осъществяване на тези дейности. Паралелно, ЧЕЗ Електро България“ АД и „ЧЕЗ Трейд България“ ЕАД, формират съществен пазарен дял на база търгувани количества ел. енергия на свободния пазар.

Въз основа на цялостния анализ може да се заключи, че предвид вертикално интегрираната придобивана група ЧЕЗ, която разполага със стабилен финансов ресурс и опит в електроенергийния сектор, се създават предпоставки нотифицираната сделка да доведе до установяване или засилване на господстващото положение на обединената група. С оглед широкия обхват от дейности на придобиваните дружества и тяхното значение за електроенергийната система на Р. България, е налице основание да се приеме, че настоящата концентрация е от стратегическо значение за страната, като потенциалните ефекти от нея биха имали пряко отражения на националната сигурност. Комисията счита, че наличието на съществени вертикални ефекти ще доведе до значително предимство на участниците в концентрацията пред техните конкуренти, което от своя би възпрепятствало ефективната конкуренция на анализираните пазари.

РЕАКЦИИТЕ:

„Изненадани сме от решението на Комисията за защита на конкуренцията да забрани концентрацията между „Инерком България“ ЕАД и дружествата от групата на ЧЕЗ в България”, се казва в позиция на „Инерком”, изпратена до медиите.

„Инерком България“ ЕАД внимателно ще анализира мотивите за решението на Регулатора и в следващите дни ще обявим както нашето становище във връзка със забраната, така и последващите действия, които компанията ни ще предприеме, се казва още в съобщението.

Часове, след като стана ясно за решението на КЗК, енергийният министър Теменужка Петкова каза:

„По отношение на решението на КЗК- нека е ясно, че ние сме правова държава и всяка институция действа спрямо нейните компетентности. КЗК е взела решение, което е мотивирано, ние няма какво да коментираме по тази тема”.

И добави:

 „Оттук нататък как ще се развият нещата, има процедура, заложена в Закона за КЗК. Следваме закона- това е единственото и най-важното“, каза министърът. От изявлението не стана категорично ясно дали на един по-късен етап държавата би участвала в евентуален следващ конкурс за продажбата на електроразпределителното дружество. Според Петкова „зависи как се развият нещата“.

Депутатът от БСП Крум Зарков от своя страна каза:

„Още откакто избухна скандалът с ЧЕЗ, парламентарната група на БСП последователно и аргументирано изразяваме съмнение, че тази сделка не отговаря на българските закони. Днес имаме първото потвърждение за това”.

От БСП поздравиха КЗК за решението, което те определят като навременно.

„То доказа, че много от аргументите ни, по които спорихме, са били верни. То показва, че противопоставянето на подобен род сделки има смисъл и води до резултатите“, смята Зарков.

Той призова и другите органи, които са сезирани заради сделката, да извършат проверки и да излязат със съответните решения. От опозицията настояват още правителството да заяви позиция дали държавата ни има интерес от участие в този ключов за страната ни сектор.

Социалистът обърна внимание и на отказа на енергийния министър Теменужка Петкова и председателя на ресорната парламентарна комисия Делян Добрев да коментират темата с аргумента, че КЗК е независим орган.

„Те имат своето основание. Решенията на регулаторите и в още по голяма степен на съда се изпълняват. От ГЕРБ биха могли да признаят, че съмнения, които бяха очевидни за много хора и които бяха изказвани от нас, се потвърждават“, допълни депутатът.

Председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов отказа да коментира решението на КЗК за спиране на продажбата на ЧЕЗ, както и те никога не са коментирали нашите решения.

Според Иванов решенията на КЗК са достойни за уважение и след като са излезли с това решение, значи е имало достатъчно основателни мотиви.

Иванов, както и министърът на енергетиката Теменужка Петкова, смятат, че развоят на сделката няма да окаже влияние върху енергийната сигурност в страната. Той също не пожелае да прогнозира дали конкурсът ще стартира отначало.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук