Днес в Народното събрание ще се проведат дебатите по третия вот на недоверие срещу третия кабинет на Бойко Борисов.
Вотът беше внесен от „БСП за България”. Социалистите се противопоставят на намерението на управляващите да правят реформи, които, според социалистите, ще натоварят допълнително финансово всеки български гражданин.
Лидерът на БСП Корнелия Нинова заяви:
„Стотици хиляди български граждани не могат да се лекуват или защото нямат достъп до лекар и болница, или защото нямат пари да си доплатят лечението. Други стотици хиляди, които са изрядни платци на здравните си осигуровки, когато отидат да се лекуват, трябва да доплащат, което е противоконституционно. И въпросът с кадрите е катастрофален. Най-неизрядният платец в държавата – на здравни осигуровки – е правителството“.
От своя страна председателят на здравната комисия в парламента – депутатът от ГЕРБ Даниела Дариткова, е на мнение, че място за дебат има.
„Аз разчитам, че може да направят разумни предложения, които да се използват. Винаги съм твърдяла, че ние търсим надпартийния консенсус“.
Депутатът от ГЕРБ Александър Иванов оспори мотивите:
„Можеха да си зададат въпроса колко пари в правителството на Борисов 3 са дали повече за здравеопазването, колко болници, високотехнологични, бяха открити и преоборудвани“.
Депутатите от „Воля“ заявиха, че няма да участват в дебатите, а от ДПС имат свои мотиви, каза председателят на движението Мустафа Карадайъ:
„В сектора картината не е добра и всяка година проблемите се задълбочават, така че ние ще изложим нашите мотиви, вътре в залата“.
От БСП внесоха вота сами, без да провеждат консултации и да търсят подкрепа от други политически сили, но обсъдиха състоянието на сектора с редица лекарски и пациентски организации.
В мотивите си опозицията посочва, че политиката на коалиционното правителство между ГЕРБ и „Обединени патриоти“ не само, че не допринася за решаване на проблемите на българското здравеопазване, но и ги задълбочава. Според тях тази политика може да бъде определена като „хаотична и неадекватна“. Освен това БСП обвинява ГЕРБ и в непоследователност, а за аргумент им служи кадровата политика на техните правителства. За годините, в които са на власт, както и в двата служебни кабинета на президента Плевнелиев, са се сменили цели 9 министри на здравеопазването и 8 управители на НЗОК.
Според социалистите здравната система на страната функционира неефективно, разходите за здраве непрестанно се увеличават, а спрямо пациентите се е установила трайна тенденция за дискриминация на финансов признак. Критики бяха отправени и към предлаганата от министър Кирил Ананиев реформа в сектора чрез промяна в здравноосигурителния модел, която още е в процес на обществено обсъждане.
Първият вот на недоверие беше внесен от БСП в началото на годината на тема „Корупция“, а вторият – през юни заради проблемите в сектор „Сигурност“. И двата не успяха да минат през Народното събрание.
За да бъде успешен вотът, а кабинетът – свален, са необходими гласовете на минимум 121 народни представители.
Дни преди вота обаче в малкия коалиционен партньор на управляващите „Обединени патриоти” настъпи разцепление. По груби сметки кабинетът може да се ползва с гласовете на 115 депутата.