Британският премиер Тереза Мей заяви пред парламента на страната, че преговорите за Брекзит са готови на 95%.
Тя обаче не можела да приеме предложенията на Евросъюза за границата на Северна Ирландия, тъй като е изправена пред все по-бунтовно настроена фракция в собствената си партия.
Мей не може да не обърне внимание на хардлайнерите по Брекзит в собствената си партия, след като на срещата на върха в ЕС миналата седмица тя посочи, че би приела по-дълъг период на изпълнение след развода, отколкото беше предвидено.
Анализатори коментират, че смяната в позицията й е насочена към преодоляване на задънената улица в преговорите между Лондон и Брюксел за това как да се запази отворена ирландската граница след Брекзит, като се даде повече време на двете страни да се споразумеят за бъдещите си отношения.
Но това разгневи твърдите привърженици на Брекзит в Лондон, които се опасяват, че остават обвързани с ЕС за години след официалното изтегляне на Великобритания от съюза през март.
В неделя няколко британски медии съобщиха, че бунтуващи се депутати подготвят ново предложение, за да я свалят от ръководството тази седмица, като много от информациите се базират на казани насаме оценки от „съзаклятниците”.
Мей ще се обърне към Камарата на общините днес, за да им каже, че разговорите за развод с Брюксел почти са приключили.
„Деветдесет и пет процента от споразумението за оттегляне и протоколите му вече са уредени“, ще съобщи Мей на парламентаристите, според частична информация за речта ѝ, публикувана от нейния кабинет.
Очаква се премиерът да каже, че са постигнати споразумения по широк кръг въпроси, включително с Испания за статута на британската отвъдморска територия Гибралтар, както и с Кипър за военните бази на Великобритания там.
По „ирландския въпрос“ обаче британският премиер ще се опита да увери депутатите в собствената си партия, че няма да приеме настоящите предложения на ЕС.
БРИТАНЦИТЕ РАЗМИСЛИХА ЗА БРЕКЗИТ
Междувременно желанието на британските граждани да останат в Евросъюза расте. В събота над 500 000 демонстранти се събраха в центъра на Лондон, призовавайки за втори референдум за излизането на Великобритания от Европейския съюз.
Кметът на британската столица Садик Хан бе сред политиците, участващи в протестното шествие. Той заяви в Туитър, че това е „исторически момент за британската демокрация“.
Хиляди активисти от цялата страна пристигнаха с около 150 автобуса за участие в проявата.
Протестът, организиран от групата „Народен вот“, е подкрепян от британския в. „Индипендънт“, чиято онлайн петиция за втори референдум за Брекзит е подписана от близо 900 000 души.
Министър-председателят Тереза Мей изключва възможността за нов референдум за Брекзит. Социологическите проучвания показват, че страната е дълбоко разделена по въпроса.
Британците гласуваха с 51,89% „за” срещу 48.11% „против” на референдума за излизане на Лондон от ЕС през юни 2016 година. Великобритания трябва да напусне еврообщността през март 2019 година по силата на член 50 от Договора от Лисабон.