Съветската армия, паметник
Паметникът на Съветската армия

Българската полиция ще охранява паметникът на Съветската армия в София, след като през септември и октомври се появиха редица надписи по него.

В София местата, които привличат толкова много внимание и разделят обществото, не са много.

Паметникът на Съветската армия често е обект на графити артисти, затова полицията ще монтира камери за видеонаблюдение и ще изпрати регулярни патрули да го пазят.

Мнението на обществото за паметника винаги е било противоречиво: някои искат той да бъде отстранен, защото символизира съветската окупация по времето на Втората световна война. Други обаче го определят като символ на победата на комунизма над нацизма.

За младите хора мястото е познато като локация за събиране с приятели след работа или училище.

Има обаче още една група хора, която използва монумента като място за рисуване на графите и изразяване на мнение.

Най-известният пример дойде през 2011-та, когато войниците по паметника на Съветската армия бяха превърнати в супергерои и поп икони. Под монумента беше написано „В крак с времето”, което се превърна и в слоган на кампанията за изразяване на политическо мнение.

През 2013-та паметникът беше боядисан в розово в знак на съпричастност към чешкия артист Дейвид Черни, който боядиса паметник танк от Втората световна война в розово.

Съветската армия, паметник

Българската версия включваше надписа „България се извинява” – на български и чешки език.

През 2014-та се под един от войниците, боядисан в синьо и жълто (цветовете на украинското знаме), се появи надписът „Слава на Украйна”

Съветската армия, паметник

Медиите в страната често не съобщават за промените във вида на паметника, но руското посолство и проруските политически актьори винаги осъждат измененията.

Дали тази своеобразна форма на протест ще приключи с появата на редовни полицейски патрули, е рано да се каже.

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук