Експертната комисия на Организацията на обединените нации (ООН) по разоръжаване отхвърли искането на Русия да се обсъди проекторезолюция, целяща запазването на Договора за унищожаване на ядрените оръжия със среден и малък обсег на действие, от който САЩ иска да се оттегли преди седмица.
При гласуването, според източник от ООН, 55 държави са отказали да включат тази дискусия в дневния ред на комисията, срещу 31 гласа „ЗА“ и 54 отсъстващи.
Голяма част от държавите не вярват, че темата за Договора за унищожаване на ядрените оръжия със среден и малък обсег на действие трябва да бъде приоритет за Съвета за сигурност.
По време на разговорите Русия е заявила, че си запазва правото да внесе проекторезолюцията си в Съвета за сигурност на ООН. Съединените щати обаче имат право на вето.
Москва също може да предложи своето гласуване директно на Генералната асамблея на ООН (193 страни), без предварително одобрение от комисията по разоръжаване.
В четвъртък вечерта руският посланик в Обединените нации Василий Небензия заяви пред Агенция „Франс прес”, че се надява, гласуването в Генералната асамблея да се проведе „колкото е възможно по-скоро”.
„Международната общност е длъжна да реагира в тази ситуация с апокалиптични последици“, каквито би причинило оттеглянето на САЩ, обясни по-рано пред комисията руски дипломат.
Припомняме, че на 20 октомври президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви, че страната му се оттегля от Договора за премахване на ядрените оръжия със среден и малък обсег на действие, сключен с Русия през 1987 г.
Проекторезолюцията на Москва, публикувана в медиите, „призовава Русия и Съединените щати да продължат консултациите относно изпълнението на задълженията си по Договора“.
Също така се призовава за подновяване на „конструктивен диалог по стратегическите въпроси, основан на принципите на откритост и взаимно уважение“.
Руският президент Владимир Путин заяви, че решението на Съединените щати ще доведе до нова „надпревара във въоръжаването“ и „изключително опасна“ ситуация.
Тръмп обаче обеща, че САЩ засилва ядрената си програма, докато останалите държави „не се вразумят”.
Президентите на Русия и САЩ трябва да се срещнат в Париж на 11 ноември.
ПРЕДИСТОРИЯТА НА ПРОБЛЕМА
САЩ за пръв път обвиниха Русия, че нарушава ДЛРСМО през юли 2014 г., след това многократно повтаряха своите обвинения, с които Москва категорично не е съгласна.
На 20 октомври 2018 г. президентът Тръмп заяви, че САЩ ще излязат от ДЛРСМО, защото Русия нарушава договора. Руският заместник-външен министър Сергей Рябков нарече това решение опасна стъпка. Вашингтон беше критикуван и от Пекин и Берлин. В същото време САЩ бяха подкрепени от Лондон, а НАТО прехвърли отговорността за решението на Тръмп върху Русия, която, според оценката на алианса, „вероятно, нарушава“ договора.
ДЛРСМО беше подписан на 8 декември 1987 г. и влезе в сила на 1 юни 1988 г. Под действието на договора попадат разгърнатите и неразгърнатите ракети с малък /от 500 до 1000 км/ и среден обсег /от 1000 до 5500 км/ с наемно базиране. През последните години Вашингтон многократно обвиняваше Русия в нарушаването на договора. Москва категорично не е съгласна с тези обвинения и обвинява САЩ също в нарушение на договора.