Министерският съвет одобри Закона за държавния бюджет на Република България за 2019 година и актуализираната средносрочна бюджетна прогноза за периода 2019-2021 година, която представлява мотивите към законопроекта.
На извънредно заседание в неделя кабинетът прие средносрочните икономически перспективи и приоритети на правителството, както и основните параметри на бюджетната рамка за следващата година.
Нов момент в съдържанието на прогнозата е включването на повече информация при представянето на разходните политики – както с фискални измерители, така и посредством ключови индикатори за измерване на степента на изпълнението им.
ПЕНСИИТЕ
Правителството одобри законопроекта за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2019 г. Проектът предвижда от 1 юли догодина пенсиите, отпуснати до края на 2018 г., да се увеличат с 5,7%.
От 1 юли 2019 г. минималният размер на пенсията за осигурителен стаж и възраст ще се повиши на 219,43 лв. От същата дата максималният размер на получаваните една или повече пенсии се увеличава от 910 лв. на 1 200 лв.
Мярката се прилага за всички пенсии, без оглед на момента на отпускането им. През 2019 г. за изплащане на пенсии са предвидени 9 988,2 млн. лв. – с 533,8 млн. лв. повече в сравнение с очакваните разходи през настоящата година.
С проекта се предлага увеличаване на максималния осигурителен доход за всички осигурени лица от 2 600 лв. на 3 000 лв. Повишава се и минималният осигурителен доход за самоосигуряващите се лица от 510 лв. на 560 лв., както и за земеделските стопани и тютюнопроизводители от 350 лв. на 560 лв.
Запазва се размерът на осигурителната вноска за фонд „Пенсии“ и фонд „Пенсии за лицата по чл. 69“ на ДОО на нивото от 2018 г. Запазват се и размерите на осигурителните вноски за другите фондове на ДОО, а също и съотношенията между осигурителите и осигурените лица.
НЗОК
Министерският съвет одобри проекта на Закон за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2019 г..
Предвидени са 4 299 603,0 хил. лв. приходи и трансфери. Здравноосигурителните приходи са в размер на 4 236 843,2 хил. лв., от които 2 842 254,2 хил. лв. са приходи от здравноосигурителни вноски и 1 394 589,0 хил. лв. са трансфери за здравно осигуряване. Разчетените средства за здравноосигурителни вноски са увеличени с 285 962,2 хил. лв. в сравнение със същите през 2018 г.
Основна цел на законопроекта е да се осигури достъпна, качествена и своевременна медицинска помощ на здравноосигурените лица
КОМЕНТАРЪТ НА ВЛАСТТА
Преди началото на заседанието премиерът Бойко Борисов каза, че това е най-големият бюджет на страната от началото на Прехода.
„Държавата никога не е била в по-добра кондиция. Приходите в бюджета нарастват с над 4,5 млрд. лева”, заяви премиерът.
От своя страна финансовият министър Владислав Горанов каза
„Правителството одобри трите бюджетни закона за следващата година. По този начин консолидираната фискална програма ще бъде внесена в понеделник в Народното събрание”.
И добави:
„Искам да благодаря на колегите от правителството, че успяхме да продължим приоритетите си, начертани по време на предизборната кампания. Смятам, че бюджетът трябва да гарантира изпълнението на приоритетите на правителството”.
Социалният министър Бисер Петков от своя страна каза, че проектобюджетът на Държавното обществено осигуряване (ДОО) гарантира финансовата устойчивост на осигурителната система чрез намаляване на дела на финансирането от държавния бюджет чрез увеличаване на приходите от осигурителни вноски.
„Това се постига в резултат заложения по-висок ръст на средния осигурителен доход за следващата година в резултат на увеличението на размера на осигурителния доход, върху който ще се осигуряват самоосигуряващите се лица. Бюджетът на ДОО за следващата година гарантира адекватността на всички осигурителни плащания”, добави Петков.
Здравният министър Кирил Ананиев допълни:
„Разходите за здравеопазване в консолидираната фискална програма през следващата година достигат 5,2 млрд. лева, което представлява 4,5% от БВП. Това заяви здравният министър Кирил Ананиев. Това е първата година, в която бюджетът на функция здравеопазване надхвърля 5 млрд. лева”.
Ананиев каза, че във всички плащания има увеличение, не като абсолютна сума, а с конкретни дейности и резултати.
Той обеща, че следващата година ще се създаде много по-сериозна устойчивост и ефективност във функционирането на здравната система.