Баневи
на снимката: Николай и Евгения Баневи

Адвокатите на семейство Евгения и Николай Баневи ще внесе в Специализираната прокуратура възражения по обвиненията.

ДЕБАТИ.БГ публикува пълния текст на съобщението:

„Във връзка с начина, по който бе отразен арестът на Евгения и Николай Баневи, бихме искали да Ви информираме за следното:

Семейството не притежава „имение” в Ница. От есента е наета къща с цел трите по-малки деца да започнат да учат във Франция.

Евгения и Николай Баневи не са се крили. Семейството с трите деца съвсем легално е било на път за София, тъй като малките са във ваканция и са искали да я прекарат в България.

Пита се защо е било необходимо зрелищно да ги арестуват във Франция, след като само след два часа това е можело да стане в София? Самолетните билети го доказват.

След ареста на родителите им, децата – най-голямата на 13 години, а двамата близнаци на 9, остават безпризорни на летището почти без пари. Защо е било нужно такова жестоко отношение към децата?

Децата са вече 3 дни без надзор в къщата, където са успели да се върнат.

Защо е необходимо всичко това да се случва пред очите на децата и изобщо с тях? В Европейския съюз се проявява хуманност към всяко живо същество, а три деца са изоставени на улицата, безпомощни да се справят със ситуацията?

Възражения по обвиненията на специализираната прокуратура ще бъдат внесени от адвокатите на семейството”, се казва още в съобщението”.

СПЕЦИАЛИЗИРАНАТА ПРОКУРАТУРА ОБЯСНИ:

Междувременно зам.-главният прокурор Иван Гешев каза:

„Парите от „Полимери” вместо да постъпват в „Полимери” и да бъдат за работниците, постъпват в офшорни сметки. Това е един от начините на източване и е един от начините, които ще бъдат проверявани във връзка с разследването срещу Евгения и Николай Баневи”.

И добави:

„Спецпрокуратурата си върши работата, както трябва да си я върши”.

„Предмет на производството е приватизираният завод „Полимери“ и по-точно неговото източване или както един мой колега го определи „обезкостяване“. Това онагледява цялата ситуация“, каза Гешев и добави, че вече имат свидетели, които потвърждават оперативната информация, с която властите разполагат.

И каза:

„От първата вълна на масовата приватизация се придобиват предприятия. Към този момент държавата досега не е обвързала това по никакъв начин с някакъв последващ контрол. Нито дали ще се развиват тези предприятия, нито дали ще се инвестира в тях или ще се увеличават работните места. Абсолютно нищо – някой ти подарява едно предприятие. И за това няма никакъв контрол. Резултатът с „Полимери“ е, че започва неговото източване по различни начини и накрая стигаме до откровеното рязане на скрап на каквото е останало от завода. Резултатът е 1800 души на улицата само от това предприятие. Това дело ще онагледи т. нар. „бандитска приватизация“.

Заместник-главният прокурор добави, че  имат данни и за още няколко предприятия, които по тази схема са ликвидирани.

Делото се води за съществуване на сдружение по смисъла на чл. 321 ал. 6 от НПК за периода от 2009-2018 г.

„Към момента са привлечени под наказателна отговорност Евгения и Николай Баневи”, обясни Мария Дойчева, която е един от наблюдаващите прокурори по делото.

И допълни:

„На Баневи са повдигнати и обвинения освен за сдружението и за присвояване и данъчни престъпления в периода 2010-2011 г. като общият размер на присвоеното имущество е над 1,5 млн. лева, а общият размер на щетата, нанесена на фиска е над 500 000 лева“.

Дойчева разкри, че семейството е задържано в Ница и каза каква е била схемата за присвояване.

„В обвиненията не са включени апортите. По схемата за присвояване ще продължи да се работи сега, след като сме намерили откраднатите документи, укрити от сем. Баневи в бивш офис на техни дружества в гр. Варна“, уточни тя и добави, че освен чрез пренасочване на паричните потоци към сметки на други, контролирани от сем. Баневи дружества са използвали и друг похват. Стана ясно още, че в имението на сем. Баневи са открити оригиналните документи на офшорките, използвани за източване на предприятията, както и много ценности.

„Вторият начин е вземане на ръка на суми от касата на предприятието при приватизиране на същото. Дружеството не развива активна търговска дейност от 2010 година, но до 2012 година то има все някаква търговска дейност. Данните за извършвани престъпления са от свидетелски показания, които сега ще засечем със счетоводната документация. Работата по случая е започнала след сигнализираща справка, пристигнала миналия месец в Специализираната прокуратура. След това сме изискали всички спрени, висящи в страната дела по този случай. Обединили сме 4 от тях като сме ги възобновили. Те са били спрени от прокурори – едно е в Окръжна прокуратура – Варна, две в Софийска градска прокуратура и едно висящо в Софийска районна прокуратура, което не е спряно. Делата са били спрени заради това, че са се водили срещу неизвестен извършител“, обясни Дойчева.

Тя каза, че обект на разследване са множество приватизирани предприятия, сред които са „Елма-Троян“, което е било източено преди това да се случи с „Полимери“ и по същия начин е било нарязано за скрап преди да бъде обявено в несъстоятелност. Става дума и за завода в Костенец, който не е бил нарязан за скрап, но е бил продаден на КТБ през 2012 година. Става дума и за други предприятия, за които в хода на работата ще излязат документи“, коментира наблюдаващият прокурор.

На журналистически въпрос защо чак сега се предприемат действия по случая с приватизираното предприятие „Полимери“, прокурор Гешев заяви, че трябва да се има поглед върху териториалния обхват на цялата страна и да се сглоби картинката от пъзела. Той обясни, че преди 2 месеца са получили сигнал ГД „Национална полиция“ и поясни, че те нямат оперативни функции. След получаването на тази справка сме предприели действия и сме образували досъдебно производство.

Семейство Баневи беше арестувано в петък във Франция. Подробностите четете ТУК.

Очаквайте подробности.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук