Веселин Марешки е роден през 1967 г. в град Варна. Завършва средното си образование в Математическа гимназия „Д-р Петър Берон“. Висшето си инженерно образование започва да учи в руската столица Москва, където следва 3 години, след което се връща в България, за да се дипломира в Технически университет – Варна.
В периода между 1991 г. и 1992 г. успява да навлезе в пазара на лекарства в България. През 2015 г. влиза в бизнеса с бензиностанции анонсирайки пред обществеността, че строи бензиностанция, за да снабдява собствените си фирмени автомобили.
През 2007 г. Марешки става общински съветник, а след това и зам.-председател на Общинския съвет във Варна, избран от листата на РЗС. Скоро след изборите обаче напуска партията.
На президентските избори през 2016 г. Марешки е издигнат от инициативен комитет и получава гласовете на 11,6% от гласувалите.
На парламентарните избори през 2017 г. партията на Веселин Марешки „Воля“ печели 4,26% от гласовете и влиза в парламента, но партията му остава в опозиция.
Г-н Марешки, миналата седмица в много градове на страната имаше протести срещу високите цени на горивата. Защо се увеличиха цените и има ли картел у нас?
Първо да напомним, че преди 4-5 години също имаше такива протести, даже още по-сериозни, срещу високите цени на горивата. Това беше основанието, което ни даде и силата, и желанието да помогнем по някакъв начин на българския народ и да започнем борбата с т.нар. картел на горивата.
Започнахме борбата. Тя тръгна много добре на президентските избори и изведнъж на парламентарните се сгромоляса и българите, някак си объркани, отново гласуваха за партиите, които ги ограбват. Точно тогава на тези избори аз казах, че това е референдум за хората за това дали искат да спечелят тази битка, или не. Те бяха подлъгани и всъщност я загубиха.
Загубихме я всички заедно, защото се видя, че година и половина по-късно това, за което аз предупреждавах, се случи. Тогава казах, че ако ние не спечелим изборите, ще минат година и половина – две и ще започнат нови протести.
Сега искам да използвам случая да кажа, защото постоянно ме канят и ме питат „ти няма ли да оглавиш протестите” и т.н. – протестите аз съм ги оглавил така или иначе. Вижда се, че съм единственият, който прави реални неща, не само да викам и да скандирам. Правя реални неща, с които да осветявам картела и да показвам, че има лесна битка срещу него.
Само че за да се постигне тази победа, трябва да сме заедно. Тази заедност можем да я получим на следващите избори. На следващите избори хората ако не искат да ги грабят, тогава вече ще са ги ограбвали още четири години, трябва да се съберем заедно и да решим този проблем и всички други проблеми, чрез които се случват грабежите, а те са поголовно навсякъде. Но поне с картела на горивата да се справим, това ще усети всяко едно българско семейство в бюджета си.
Кои са партиите, които подкрепят картела и кой е в него?
Всички партии от статуквото – и парламентарно представените сега, и тези, които сега не успяха да попаднат в парламента, в определени години, когато са били управляващи, са помагали за създаването на този картел, за укрепването му и са създавали благоприятни условия, за да може българският народ да бъде ограбван.
Единствените, които се борим ярко, ясно и категорично с този проблем, това сме ние. Вижда се, че дори президентът си мълчи по тази тема дори си посреща най-официално гости от „Лукойл” и т.н. По този начин легитимира хората, срещу които в момента българският народ протестира.
Има ли начин българските бензиностанции да купуват горива не само от „Лукойл”?
Много е трудно. Формално дори и да може, не е ясно дали няма връзка между другите доставчици и „Лукойл”.
Трябва да кажем нещо и по темата за Държавната агенция за българите в чужбина. Те арестуваха директора на агенцията, пък министър Каракачанов нищо не знаел. Няма как да се случват тези неща без да има взаимовръзки.
Вярно ли е това, което твърдят управляващите, в лицето и на министъра на енергетиката Теменужка Петкова, че няма как държавата да контролира цените на горивата у нас?
Формално погледнато е вярно, тя няма как да ги контролира, но може да ги регулира, като се намесва на пазара. Казва се интервениране на пазара и т.н. За това има държавен резерв, за това има и други методи. Аз сега няма да им казвам как това може да стане.
Аз само казвам, че ако българите ни дадат по-голямо доверие и ние участваме в което и да е правителство, първата и основна точка ще бъде пречупване на гръбнака на картела, връщането на парите от джобовете на картеладжиите и джобовете на българските граждани, в бюджетите на семействата. Това можем да го постигнем в рамките на неповече от една година от момента, в който ние влезем в което и да е управление на България.
Ако българите го искат, нека ни проверят, ако не се справим, завинаги самостоятелно ще излезем от всяка власт и от парламент, и отвсякъде.
Преди няколко месеца се заговори за поставяне на измервателни уреди в складовете за горива. Случи ли се това и защо е важно да има такива уреди?
Измервателни уреди има според мен във всички складове за горива, и то не отскоро, а отдавна. Доколко обаче те могат да бъдат манипулирани, вече е въпрос на силовите структури да контролират тези процеси и да правят така, че да не бъде източван бюджетът на България.