В днешния си доклад, за разлика от предишния, ЕК похвали България и порица Румъния. В България се отчита напредък в съдебната реформа, но се отбелязва явен спад в свободата на медиите и борбата с корупцията.

Забелязват се положителни усилия от страна на България за изпълняване на препоръките на ЕК, заложени в механизма за сътрудничество и проверка за страната ни. Това каза на пресконференция зам.-председателят на ЕК Франс Тимерманс.

Той съобщи, че три от общо шестте показателя (за независимостта на съдебната власт, законодателната рамка и организираната престъпност) могат да се считат за временно прекратени. Повече усилия обаче се очакват от страната ни по посока за борба с корупцията и организираната престъпност и реформата в съдебната система.

„В доклада се отчита, че България продължава да отбелязва стабилен напредък в изпълнението на окончателните препоръки, които отправихме през януари 2017 г. Тези реформи са необходими за ефективната борба с корупцията и организираната престъпност.“

Тимерманс насърчи страната ни да продължава с усилията и заяви, че ако това се случи, Механизмът за сътрудничество и проверка може да отпадне за България до края на мандата на тази Европейска комисия.

Франс Тимерманс

„Ако положителната тенденция продължи и България поддържа темпото на реформи, Европейската комисия е убедена, че процедурата за контрол ще приключи преди края на мандата на тази комисия. Това обаче не е краен срок, това ще се случи ако България продължава да полага усиялия“, уточни Тимерманс.

Не толкова розови са нещата за нашата съседка Румъния. За нея зам.-председателят на ЕК каза, че не само че не се наблюдава напредък, но има стъпки назад в реформите по отношение на правосъдието.

За този облик на Румъния са допринесли законодателните промени от последната година. Затова от ЕК препоръчват страната да спре да ги прилага, да се започне тяхното изменение и да стартира нова процедура за избор на главен прокурор.

За отпадане на Механизма за сътрудничество и проверка при Румъния изобщо не стана въпрос.

„Молим ви, продължете реформите в правилната посока.“

С тези думи Тимерманс се обърна към управляващие и в България, и в Румъния.

Като общ проблем и при двете страни се очертава свободата на медиите.Отбелязва се значително влошаване на медийната среда в България през последните години, което изправя обществеността пред риск от ограничаване на достъпа до информация и може да има негативно въздействие върху съдебната независимост при наличие на персонални атаки срещу съдии в някои медии.

В по-общ план способността на медиите и на гражданското общество да изискват отчетност от властимащите в плуралистична среда, без да се оказва натиск, е важна част от основата за продължаване на реформите, обхванати от МСП, както и за по-доброто управление като цяло.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук