Ранена, но не и победена, министър- председателката на Великобритания Тереза Мей, ще проведе пореден кръг от преговори с лидерите на ЕС, в опит да спаси сделката за Брекзит и кариерата си.
Мей преживя вътрешния вот на недоверие, поискан от Консерваторите в сряда, 12 декември и сега се опитва да обърне Пировата победа у дома в стратегия за нови отстъпки. Тя ще се срещне с председателя на ЕС Доналд Туск за „разговори в последната минута“, преди да се присъедини към срещата на високо равнище, с участието на лидерите на останалите 27 страни членки. Това се случва по-малко от месец и половина, след като те одобриха договора за Брекзит.
Останалите държави от Блока са изготвили изявление, което съдържа 6 параграфа. Целта му е да смекчи казуса със Северна Ирландия и да подпомогне одобрението на договора от страна на британския парламент.
Споразумението беше приветствано през ноември като края на преговорите за оттеглянето на Великобритания, които продължиха 17 месеца, а лидерите се надяваха, че са спасили отношенията с Великобритания и тя няма да напусне Блока без сделка на 29 март. Но когато Мей се върна с трудно постигнатата договорка у дома, се изправи пред опозицията на твърдите брекзитиери в собствената си партия и се отказа от гласуването на сделката в парламента, опасявайки се от провал.
Сега, след като гласуването е отложено за януари, тя иска Европа да подслади предложението с „уверения“, че така наречените „възпиращи мерки“, които целят да спрат връщането на „твърдата граница“ с Ирландия – няма да продължат безкрайно. Преговарящите казаха, че лидерите ще изслушат Мей и ще помислят какво могат да й предложат под формата на изявление, но настояват, че споразумението за оттегляне на Великобритания, което съдържа 585 страници, не може да бъде предоговорено.
Според европейски дипломати, цитирани от „Ройтерс“, предложеното изявление на срещата на върха ще декларира, че преходните механизми „са в сила за кратък период от време и само ако има необходимост“. „Съюзът е готов да обмисли дали могат да бъдат предоставени допълнителни гаранции. Но те няма да променят или да противоречат на споразумението за оттегляне.“
Преди началото на срещата на високо равнище, Мей трябва да разговаря и с министър-председателят на Ирландия – Лео Варадкар.
След всичко това, като се върне в Лондон, Мей трябва да убеди собствената си партия, гневните си съюзници от Северна Ирландия и мнозинството от британските депутати да подкрепят сделката. Но ако все пак, споразумението се окаже неприемливо на Острова, не дсамо Великобритания, но и основните й търговски партньори ще се сблъскат с икономически хаос. А кариерата на Мей може да завърши с парламентарен вот на недоверие.
Брекзит е една от основните теми на срещата на европейските лидери днес и утре в Брюксел, която минава при засилени мерки за сигурност. Останалите въпроси са миграцията и бюджетът на еврозната.
По статията работиха Рени Никофорова и Виргиния Стаматова