Гешев и говорителката му Сийка Милева атакуваха яростно Нексо Снимка: БГНЕС архив
Гешев и говорителката му Сийка Милева атакуваха яростно Нексо Снимка: БГНЕС архив

Една и съща прокуратура – тази на Гешев, преди година шумно обвини компанията „Нексо“ в тежки престъпления, а наскоро обяви, че прекратява делото. Обвинения са свалени. Фирмата пък от своя страна ще съди държавата, прокуратурата и Министерство на финансите в САЩ заради нанесените щети върху репутацията й. 

Делото по иска на „Нексо“ е заведено на 18 януари. Към момента не е ясно за каква сума ще са претенциите на компанията. Още не са приложени и материали. Българските МФ и прокуратура изрично са посочени като ответници.

Действително крипто компанията „Нексо“ обяви точно преди година – на 22 януари 2023 г., че ще заведе дело срещу България за щетите, които акцията на прокуратурата й е нанесла. „Нашите консултанти оценяват щетите на над 1 млрд. долара. Ние бяхме в процес на листване на американската борса и сега това трябва да бъде отложено заради репутационните щети, които ни бяха нанесени“, заяви тогава един от собствениците на компанията Антони Тренчев, припомня „Сега“.

Признанието на държавното обвинение дойде след като преди това следователи, ГДБОП и ДАНС проведоха международна операция и обвиниха чeтиpимa дyши – Коста Кънчев, Антони Тренчев, К.Методиев и Т. Николов, зa yчacтиe в opгaнизиpaнa пpecтъпнa гpyпa зa пpaнe нa пapи, дaнъчни пpecтъплeния, ĸoмпютъpни измaми и бaнĸoвa дeйнocт бeз лицeнз чpeз плaтфopмaтa Nехо. Обискирани бяха и офисите на фирмата. Кънчев и Тренчев бяха привлечени като обвиняеми и за това, че в периода от юни 2018 г. до януари 2023 г. без съответно разрешение по Закона за кредитните институции (ЗКИ) са извършвали банкови сделки чрез онлайн платформата „Нексо“ – кредитиране и влогонабиране, като предоставяли парични кредити в щатски долари, британски паунди и евро на физически лица и търговски дружества, срещу получаване на лихва, както и влогове срещу изплащане на лихва.

И то че само година по-късно прокуратурата прекратява делото и сваля всички обвинения. Разследването е установило, че регулаторните органи от щатите Калифорния, Кентъки, Мериленд, Оклахома, Южна Каролина, Вашингтон и Върмонт са започнали административни действия срещу „Нексо“ за извършване на банкова дейност и предоставяне на финансови услуги без лиценз. На 19.01.2023 г. обаче е постигнато споразумение между групата и регулаторните органи на САЩ, според което „Нексо“ не е участвала в измама или подвеждащи търговски практики, а клиентите й не били ощетени или подведени за финансовото състояние на компанията. Със споразумението се прекратяват всички административни производства по отношение на компанията в осем американски щата.

„На базата на така установената фактическа обстановка екипът от наблюдаващи прокурори стига до извода, че не са налице доказателства за извършени престъпления. Не са налице доказателства за престъпна деятелност в различни форми на съучастие с цел извършване на банкова дейност по занятие без съответно разрешение. Също така не са събрани доказателства за пране на пари. Спрямо обвиняемите не са събрани доказателства и за извършени данъчни престъпления или компютърни измами“, написа при прекратяването прокуратурата.

Преди това пък Софийският градски съд отмени европейските заповеди за арест на двама от обвиняемите по делото „Нексо“ – Антони Тренчев и Коста Кънчев. От съда съобщиха тогава, че издадените европейски заповеди за арест (ЕЗА) са незаконосъобразни, защото не е извършено надлежно призоваване на обвиняемите. От материалите се установява, че обвиняемите имат постоянни и известни адреси в Обединените арабски емирства, откъдето не са призовавани от разследващия орган. Съдът прие, че издадените ЕЗА са преждевременни, поради което и незаконосъобразни.

Според запознати с аферата „Нексо“ атаката срещу компанията е била заради факта, че 15 лица, свързани с нея, са дарили на „Да, България“ 199 999 лв. за 2021 г. и 199 993 лв. за 2022 г. В Народното събрание даже бе създадена комисия, която да разследва даренията, но тя не стигне доникъде.

При това положение, след като и прокуратурата призна поредния си провал, „Нексо“ най-вероятно ще спечели съдебното дело срещу България. Само че компенсацията няма да я плаща прокуратурата, а българският данъкоплатец.

Още любопитни новини – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук