Днес, в момент когато облаците на войната се сгъстяват над Украйна, международната дипломация се разгръща с пълна сила: президентите на Франция и Русия ще разговарят в Москва, а германският канцлер се отправя към Белия дом, за да се срещне с американския лидер Джо Байдън.
Също в понеделник в Киев се очаква да пристигнат външните министри на Германия, Чехия, Словакия и Австрия, които до неотдавна не се отнасяха така сериозно към страшните предупреждения на САЩ, че Москва е засилила подготовката си за мащабно нахлуване в Украйна.
Представители на САЩ заявиха, че Кремъл е събрал 110 000 войници по границата с прозападно ориентираната си съседка, но разузнавателните оценки не са установили дали президентът Владимир Путин действително е решил да нахлуе.
Според тях Русия е на път да събере достатъчно големи сили – около 150 000 войници – за пълномащабно нахлуване до средата на февруари.
Подобна сила би била в състояние да превземе столицата Киев за 48 часа в атака, при която биха загинали до 50 000 цивилни, 25 000 украински войници и 10 000 руски войници и която би предизвикала бежански поток до пет милиона души, главно към Полша, допълват служители на разузнаването.
Освен потенциалните човешки жертви, Украйна се опасява от допълнителни щети за вече затруднената си икономика.
А ако Москва нападне Украйна, тя може да се сблъска с ответни действия във връзка с газопровода „Северен поток 2“, който трябва да удвои доставките на природен газ от Русия за Германия, като Берлин заплашва да го блокира.
Русия поиска гаранции от НАТО, че Украйна няма да влезе в алианса, и настоя блокът да изтегли силите си от държавите членки в Източна Европа.
Москва отрича да планира нахлуване в Украйна, а съветникът на президента в Киев заяви, че шансовете за дипломатическо решение на кризата остават „значително по-големи от заплахата за по-нататъшна ескалация“.
В Twitter външният министър на Украйна Дмитро Кулеба се опита да успокои напрежението, като заяви: „Не вярвайте на апокалиптичните прогнози. Различните столици имат различни сценарии, но Украйна е готова за всеки развой на събитията“.
Президентът на Франция Еманюел Макрон, който в момента е ротационен председател на ЕС, ще бъде в Москва днес и в Киев във вторник, за да оглави усилията за деескалация на кризата.
Очаква се той да даде тласък на спрения мирен план за разрастващия се конфликт с подкрепяните от Русия сепаратисти в Източна Украйна.
Пътуването ще бъде политическа авантюра за Макрон, който е изправен пред предизвикателството да бъде преизбран на поста си през април.
Също днес германският канцлер Олаф Шолц ще се срещне с Байдън във Вашингтон.
„Работихме усилено, за да изпратим ясно послание на Русия, че тя ще плати висока цена, ако нахлуе в Украйна“, заяви Шолц в интервю за „Вашингтон пост“ преди срещата си с американския президент.
„Наистина оценявам това, което президентът Байдън прави в двустранните преговори между Съединените щати и Русия. Те са много трудни.“
Байдън реагира на струпването на руски войски, като предложи 3000 американски военнослужещи за подсилване на източния фланг на НАТО.
Но съветникът по националната сигурност на САЩ Джейк Съливан заяви пред Fox News в неделя, че Байдън „не изпраща сили, за да започне война или да води война с Русия в Украйна“.
„Изпратихме сили в Европа, за да защитават територията на НАТО“, каза той.
Шолц заяви вчера, че Берлин е готов да изпрати още войски в Прибалтика в допълнение към 500-те войници, които вече са разположени в Литва в рамките на операция на НАТО.
Докато той е във Вашингтон, външният му министър Аналена Баербок ще бъде на двудневно посещение в Киев заедно с колегите си от Чехия, Словакия и Австрия.
Следващата седмица германският канцлер Олаф Шолц ще бъде в Москва и Киев за разговори с Путин и украинския президент Володимир Зеленски.
За още новини последвайте канала на Дебати в Google Новини