Смесената избирателна система

смесена избирателна система
Коментар по темата на проф. Александър Маринов

Предложението на БСП за смесена избирателна система отговаря по разумен начин на очакванията на голяма част от хората за мажоритарен елемент. По-много по-разумен начин отколкото законопроектът на ГЕРБ за чиста мажоритарна система, смята проф. Александър Маринов за предложението на БСП за въвеждане на смесена избирателна система.

Експертът обръща внимание, че гражданите се интересуват от крайния резултат, до който би довела една избирателна система, не от технологията.

Александър Маринов прогнозира, че има ще има разделение между партиите принципно срещу всяко внасяне на мажоритарен елемент, дори и при такава „умерена версия“, каквато е по негова преценка, предложената от социалистите смесена система 50 на 50%.

Според предложението на „Позитано“20 половината от депутатите ще се избират мажоритарно, другата половина – пропорционално.

Между партиите ще има разделение, тъй като тази система, в някаква степен, макар и не толкова драстично като чистата мажоритарна система, ще фаворитизира големите и по-силните партии. Но, обръща внимание проф.Маринов, не може да се прогнозира коя ще е най-голямата партия дори и след 2 години, какво остава да говорим за след 5 или 10 години.

Според проф.Маринов е конюнктурно да се смята, че партиите, които сега са най-големи, винаги ще печелят от силната мажоритарност.

По думите му, разделение има в обществото и свързано с други принципи като политическо представителство,  управлениена отделните региони, с разделението градове и градове, общини и общини.

Препъникамъкът е районирането, изборната география не е само въпрос на политически изгоди и интереси, подчертава експертът.

Когато се прави голяма промяна в изборното законодателство, трябва да има пълноценна, търпелива, добронамерена дискусия, категоричен е проф.Александър Маринов.

„Единственият начин да се изгладят поне част от различията, дори повече от различията, е да бъдат чути различните аргументи и да се намерят по-добри, по-взаимноприемливи решения. Не казвам, че може да се стигне до голямо единомислие, няма как да няма и да не останат различия (и с основание, и без основание), но добронамерен дебат задължително трябва да има.“

Проф.Александър Маринов е бил член на висшето ръководството на БСП 1991 – 1996 г., народен представител и зам.председател на парламентарната група на социалистите, лидер на Софийската организация на БСП.

През юни 1996 година се оттегля от парламентарната група и от БСП. Основател е на партия Български социално-либерален съюз. На изборите за Европейски парламент през 2009 година е първи от листата на партия Българска социалдемокрация на Александър Томов.

Проф.Александър Маринов преподава в  Софийския университет във  философския факултет, авторитетен експерт, автор на значими политически и социални анализи.

Харесайте нашата страница във Фейсбук,
където ще откриете още актуални коментари, анализи и интервюта.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук