Този състав на ВСС не бива да взема ключовото решение за избор на следващ главен прокурор. Най-добрият вариант е да се направят конституционни промени и след преформатиране на квотите на ВСС, новият състав да избере главен прокурор.
Това заяви пред Нова news адвокат Андрей Янкулов от Антикорупционния фонд. Според него е съвсем реално наесен да имаме променена Конституция.
Изборът на Гешев като главен прокурор и неглижирането на доста аргументираните предложения на двама правосъдни министри за предсрочното прекратяване на мандата му. След това светкавичното произнасяне по следващото предложение и назначаването на Сарафов – това са притеснителни знаци от ВСС“, коментира Янкулов.
Според него обаче следствието не бива да бъде вадено от прокуратурата.
„Това е прибързано и неаргументирано юридически предложение. На НСлС отпадна необходимостта да й се дава повече независимост, когато Гешев беше освободен. Следствието не трябва да се превръща в крайъгълен камък на бъдеща правосъдна реформа. То е структура, която при нас има традиции, но до голяма степен е загубила своето значение – прокурорът има пълно процесуално ръководство над разследването“, обясни той.
По казуса „Осемте джуджета“ Янкулов подчерта, че правосъдният министър иска да вземе институционално решение, защото то се отразява на доверието в съдебната власт. „Ако ВАС, пред който Атанас Славов повдигна въпроса за избора на Сарафов, се съгласи с доводите му, решението ще бъде обявено за нищожно, като взето от некомпетентен орган“, посочи адвокат Андрей Янкулов.
Още вътрешнополитически новини – четете тук