С наближаването на изборите в Германия, войната на думи между Анкара и Берлин достига нови върхове.
В петък турският президент Реджеп Ердоган определи Християндемократическата и Социалдемократическите партии и тази на Зелените като „врагове на Турция”.
Ердгоан призова всички 1 млн. етнически турци, които живеят в Германия да не подкрепят тези три политически сили.
„Това е въпрос на чест за моите граждани, които живеят в Германия. Те (партиите) трябва да си научат урока”, каза той.
Призивът му бе посрещнат с доста остри реплики в Германия. Външният министър Зигмар Габриел каза, че това „безпрецедентно” нарушаване суверенитета на Федералната република.
Ердоган отвърна и каза, че Габриел „трябва да си знае мястото”.
Турският президент каза: „Той се опитва да ни даде урок. Кой си ти и колко време си в политиката? На колко години си?”
Канцлерът на Германия Ангела Меркел, която също разкритикува Турция преди дни заради арестите на немски журналисти и активисти, реагира в Туитър.
„За скорошното изявление на президента Ергодан: Очакваме чужди правителства да не се месят във вътрешните ни работи.”
Меркел се ангажира да предотврати започването на преговори за съюз с Турция. Наскоро Германия изтегли войските си от военна база в южна Турция и ги премести в Йордания, след като Анкара отказа да разреши на немски депутати и държавници да ги посетят.
Турция и Германия са търговски партньори и членове на НАТО. Отношенията между двете държави значително се влошиха през последните месеци, особено след като Берлин отказа да позволи на турски политици да агитира на немска територия за конституционния референдум, свикан от Ердоган.
В отговор управляващата партия в Турция обвини Германия, че е използвала „нацистки практики“.
Още една причина за разрива в отношенията между двете държави е големият брой арестувани немски граждани – журналисти и активисти – на територията на Турция.
Талип Кючукчан ръководител на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа и депутат от ПСР, заяви, че турско-германските отношения имат дългогодишна и дълбока история.
„Смятам, че рационалността и реализмът ще оформят бъдещите отношения между Турция и Германия“, каза той пред „Араб нюз“.
„Обемът на търговията, голямата турска диаспора в Германия и стратегическото партньорство по въпросите на миграцията и сигурността ще излязат на преден план и ще доведат до решаване на кризата. Най-лошият сценарий би бил, ако Берлин накара немските компании да прекратят инвестициите в с инвестиции в Турция”, каза Кючукчан.
Той изрази надежда, че лидерите на двете държави няма да допуснат това.
Кючукчан каза, че Анкара никога няма да приеме Германия като партньор, защото там е „рай за членове на терористични организации като ПКК и ФЕТО на Гюлен”, за които турците твърдят, че стоят зад опита за военен преврат от миналата година.
Германия е най-големият икономически и търговски партньор на Турция, със значителни инвестиции в Турция – над 7000 немски компании.
Кризата доведе до намаляване броя на немските туристи в Турция, макар че традиционно те са най-многобройни.
Анкара твърди, че Берлин се опитва да измъкне дивиденти от този скандал, заради предстоящите избори.
От кризата обаче ще загубят и двете държави, коментират анализаторите.
Турция промени позицията си спрямо Русия, не само заради икономическият натиск на Русия, но и защото политиката им вече не беше адекватна действията на място.
Анализатори от Турция смятат, че позицията на Меркел отразява нарастващото неуважение към турското правителство сред германците и в Европа, което няма да се промени след изборите в Германия.
Във Федералната република заемат точно противоположната страна.
Явно наистина медалът има две страни. Едно е сигурно – дипломацията трябва да се засили и политиците от двете държави трябва да се въздържат от емоционални публични реакции.