Аржентина
Снимка: БТА

Аржентина победи Хърватия с 3:0 и се класира за финал на Световното първенство по футбол в Катар.

Лионел Меси вкара първото попадение в мача в 34-ата минута от дузпа, а след това на два пъти се разписа Хулиен Алварес. Аржентинците ще научат своя противник в битката за трофея в утрешния ден, когато в другата полуфинална среща сили ще мерят Франция и Мароко.

Двата отбора започнаха предпазливо срещата. В 17-ата минута Деян Ловрен засече центриране от корнер, но ударът бе неточен.

В 25-ата минута Аржентина отговори с шут извън наказателното поле на Енцо Фернандес, който бе париран от Доминик Ливакович.

В 34-ата минута Аржентина получи право да изпълни дузпа, след като съдията Даниеле Орсато от Италия видя нарушение на Ливакович срещу Хулиан Алварес. Лионел Меси изпълни наказателния удар и с мощен удар под гредата даде аванс на своя тим.

В 39-ата минута аржентинците удвоиха своята преднина. След бърза контраатака топката стигна до Хулиан Алварес, който с помощта на два рикошета остана сам срещу Ливакович и с лекота го преодоля за 2:0.

В края на полувремето Алексис Мак Алистър бе оставен сам в наказателното поле, но изстрелът му с глава бе спасен от Ливакович.

След подновяването на играта аржентинците продължиха да бъдат по-активни. Паредес и веси направиха пропуски и резултатът остана непроменен.

Хърватия опита плахи опити чрез Ловрен и Перишич, за да се върне в мача, но без успех.

Аржентина реши всичко с трети гол в 69-ата минута. Меси направи отличен пробив отдясно и даде пас в наказателното поле към Хулиан Алварес, който от непосредствена близост прати топката в мрежата.

В 83-ата минута Макалистър бе оставен непокрит, а ударът му профуча встрани от вратата на Ливакович.

Капитанът на Аржентина Меси продължава да записва нови рекорди

Капитанът на Аржентина – Лионел Меси постави нови рекорди в историята на Световните първенства. В 34-ата минута той се разписа от дузпа и даде аванс на своя тим. За Меси това бе 11-и гол на Мондиал, с което стана голмайстор номер 1 за родината си на голям форум. Лео изпревари Габриел Батистута, който имаше 10 попадения на Световни първенства.

Бившият германски нападател Мирослав Клозе е лидер с отбелязани 16 гола на Мондиал, а Пеле остана с 12.

За Меси това е 13-и мач в кариерата му на Световни първенства с голови действия (гол или асистенция). По този показател той настигна двукратния световен шампион бразилеца Роналдо. Сега те си поделят първото място в историята. 12 голмайсторски мача в актива си има най-добрия реализатор Мирослав Клозе. По 11 мача имат Диего Марадона от Аржентина, Герд Мюлер от Германия и Гжегож Лато от Полша.

Борбата за голмайстор и на това Световното първенство  е между Лионел Меси и Килиан Мбапе, като и двамата до момента са с по 5 точни попадения.