Петков - Василев
На снимката: Асен Василев и Кирил Петков

„Продължаваме Промяната“ – „Демократична България“ са склонни да преговарят с ГЕРБ-СДС за коалицонно споразумение, но в случай, че партията приеме условията им за смяна на регулаторите. Това коментира финансовият министър и съпредседател на ПП-ДБ Асен Василев.

По думите му, само ако ГЕРБ поемат писмен ангажимент преди 6 март за реформи, ще може да се говори и за коалиционно споразумение както и за министерски позиции.

„Нека първо да видим документа, който господин Борисов и ГЕРБ ще произведат, за да можем да коментираме в детайли. За мен е много важно, фокусът, който ние бяхме поставили като фокус да се запази, а това е регулаторите да започнат да работят като регулатори. Една от причините за всички тези скандали, които виждаме, нотариуси, джуджета, всички проблеми които виждаме между другото и в енергетиката в голяма степен са свързани с това, че регулаторите не си вършат работата. Коалиция ще има когато държавата има независим съд, независими регулатори и независима прокуратура“, коментира Василев.

На въпрос на БНТ дали ще може да се случи подобно нещо преди 6 март, Василев отговори, че дотогава трябва да е ясно, че това е пътят, който България трябва да извърви като писмен ангажимент.

Той отново разкритикува работата на част от регулаторите, сред които Комисията за защита на конкуренцията, която допуска ставащото с мобилните оператори и сектора на горивата и Комисията за енергийно и водно регулиране.

„Коалиция ще има, когато България има независими съд, регулатори и прокуратура. Необходимо е в регулаторите да влязат хора, които не реагират на телефонни обаждания“, каза Асен Василев.

В отговор на въпроси на БТА, финансовият министър посочи, че след влизане на България в еврозоната Сребърният фонд ще се запази, какъвто е в момента, докато не се вземе комплексно решение за реформиране на пенсионната система.

Относно фискалния резерв като цяло Асен Василев посочи, че след като се приеме законът за въвеждане на еврото, ще се направи оценка какви средства са необходими за участие на България в капитала на Европейската централна банка, европейския стабилизационен механизъм и други ангажименти, които страната е поела. Това, което остане, ще продължи да се съхранява в Българската народна банка и ще се използва за погасяване на държавен дълг.

Още новини от деня – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук