протест в Брюксел

Тази вечер в Европейският парламент ще има изслушване на ЕК и Съвета на ЕС за състоянието на върховенството на закона в България и за спазването правата на човека. Сесията на ЕП ще продължи до четвъртък, когато се очаква да има и резолюция за България.

Денят в Брюксел обаче минава и под знака на протести. На място са председателят на „Да, България” Христо Иванов и евродепутатът Радан Кънев. Очаква се към протестната акция да се включи и „Отровното трио”.

Един от най-важните резултати от протестите

“Може да се окаже, че това ще бъде един от най-важните резултати от протестите – това, че Борисов и неговото управление, че Гешев и неговата прокуратура се превърнаха в токсични партньори за европейските институции, че европейските институции си отвориха очите за цялата ситуация в България, повече няма да могат нашите мафиоти да се ползват от комфорта на това да бъдат игнорирани и пренебрегвани техните действия в страната”, заяви Хрисо Иванов пред протестиращите.

Той припомни отговорите на българската прокуратура на въпросите на Европейския парламент, от които се разбира, че държавното обвинение разследва записите на премиера Бойко Борисов и тяхното съдържание, както и че били правени процесуално-следствени действия по отношение на къщата в Барселона.

Според Иванов отговорите показват „яростния двоен стандарт” на прокуратурата.

„Когато става дума за разследвания по отношение на Борисов, те се вършат в тайна, ако изобщо се вършат. А се вършат в тайна, за да могат да бъдат смачкани и замазани под килима”, смята съпредседателят на “Демократична България”.

Той предупреди, че днешният дебат ще бъде използван за пропаганда. “Нашата Родина не е Гешев. България не е Борисов. България не е мафията. България е всички тези граждани, които са свободни да излизат, да протестират и да искат едно – равен закон за всички”, заяви Христо Иванов

Пари срещу законност

Преди дебата за България в ЕП обаче е има и дискусия за създаването на Механизъм за демокрация, върховенство на закона и основни права, който ще налага финансови наказания на провинили се държави.

Новият механизъм трябва да обвърже европейския бюджет със спазването на основните принципи в ЕС, т.е. да позволи на Еврокомисията да спира финансирането на държави, които допускат тежки нарушения на върховенството на закона.

И по двата дебата водеща е комисията ЛИБЕ, където настроенията за санкциониране на България са много силни.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук