До влизането на България в еврозоната няма да има промяна на валутния курс на лева спрямо еврото. Това увери премиерът Бойко Борисов заради законови промени, с които се премахва записът на точния курс на лева към еврото от валутния закон.
Те се налагат заради синхронизирането с европейското законодателство и практически представляват последната юридическа пречка пред влизането ни в обменно – курсовия механизъм ERM II, известен като „чакалнята за еврозоната”.
Думите му бяха подкрепени от финансовия министър Владислав Горанов и управителя на БНБ Димитър Радев.
На годишната конференция „Бизнесът и правителството”, организирана от „Икономедия”, Горанов каза, че България очаква до края на април да се присъедини към обменно-курсовия механизъм ERM II, известен у нас като чакалнята за Еврозоната.
„България ще влезе с този курс. Бордът ще отпадне, когато левът бъде заменен от еврото“.
Премиерът Борисов от своя страна каза:
„За България е важно да влезе в Еврозоната, защото ще бъде част от вземащите решения държави“.
И допълни:
„Няма да се повишават цените. Ще влизаме там в този курс, който е днес и няма да пада Валутният борд“.
Заради внесена от ГЕРБ промяна във валутния закон, с която отпада числото 1,95583 лева за едно евро, се появиха опасения, че курсът може да бъде променен. Това може да бъде поискано от държава в механизма, тоест от Еврозоната или Дания:
„Дори да има такова искане, то няма как да се реализира, тъй като решенията в рамките на валутния механизъм се взимат с консенсус, а този консенсус включва два гласа от България – този на министъра на финансите и на управителя на Централната банка“, категоричен бе управителят на БНБ Димитър Радев.
Той добави, че в края на миналата година България е получила информация от страна на юристите на ЕЦБ и на ЕК за несъответствия в националната и европейската законодателна рамка, а това е един от най-важните фактори в процеса на присъединяване на лева към ERM II. Европейската рамка изключва фиксирането на валутните курсове в националното законодателство – нещо, което е известно от години и е задължително условие за всяка страна – членка на еврозоната.
Управителят на БНБ обясни, че промяната е от технически, процедурен характер, съгласувана е с ЕЦБ. Според Радев това е последната юридическа пречка пред присъединяването на лева към ERM II и страната към банковия съюз.
„Това означава, че действително се намираме на финалната права за присъединяването към валутния механизъм“, допълни той.
„Преекспонирането на темата и дискусиите за това как протичат разговорите ще подкопаят нашата позиция, и то на много важен етап от процеса на присъединяване към европейския валутен механизъм и банковия съюз“, предупреди още Димитър Радев.