България е платила 22 257 859 лв. обезщетения по дела в Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ) от 1997 г. до началото на октомври 2022 година. Това каза служебният министър на правосъдието Крум Зарков на конференция, посветена на 30 години от членството на България в Съвета на Европа и ратифицирането на Европейската конвенция за правата на човека (ЕКПЧ) в София, която е под патронажа на държавния глава.
„От първото решение на ЕСПЧ по делото „Луканов“ от 1997 г. до началото на октомври т.г. спрямо българската страна съдът е постановил около 1500 съдебни акта“, каза министър Зарков, предаде БТА. „От тях 754 дела са осъдителни решения поне по едно нарушение на Европейската конвенция за правата на човека. Общият размер на присъдените от ЕСПЧ и платени от държавата ни обезщетения за неимуществени и имуществени вреди е 22 257 859 лв. за този период. До момента 628 решения и определения за одобряване на приятелско споразумение са напълно изпълнени, както спрямо жалбоподателя, така и след приемане на общи решения за предотвратяване на бъдещи нарушения“, отбеляза министърът.
Зарков изтъкна, че през годините тези решения са дали тласък на редица успешни реформи в национален план, работата, по които продължава и днес.
Крум Зарков отчете, че България продължава да е сред държавите с най-голям брой неизпълнени решения на ЕСПЧ. „В процедура на изпълнение пред Комитета на министрите на Съвета на Европа се намират около 170 решения по български дела. Проблемите по някои от тях не намират своето разрешение вече над 15 години“, отбеляза министърът. „Наказателно-процесуалният кодекс и Законът за съдебната власт, с които се поставят някои от тези въпроси, нерешавани от 15 години, бяха оценени и от Венецианската комисия, която вчера публикува своите официални становища“, посочи Зарков. „Работим по тях, ще представим качествени законопроекти на вниманието на новото Народно събрание“, каза още той.
За становището на Венецианската комисия – вижте повече тук.
Още новини от деня – четете тук.