На снимката: Министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков и македонският министър на местното самоуправление Сухейл Фазлиу /ляво/

Министърът на регионалното развитие Николай Нанков заяви на пресконференция по повод визитата на македонския министър на местното самоуправление Сухейл Фазлиу в София, че са положени основите за сключването на меморандум за партньорство и разбирателство между България и Македония.

„Меморандумът ще подпишем в рамките на следващите до 60 дни в Скопие. Предложихме конкретните текстове заедно с колегите от министерството на местното самоуправление на Република Македония. Остават съвсем дребни детайли, предстои да бъдат отстранени. Меморандумът е логичното продължение на договора за добросъседство, приятелство и сътрудничество между двете страни, подписан още 2017, ратифициран от двете народни събрания януари месец тази година. Радващ факт е, че в договора за добросъседство и партньорство, като основен приоритет, в чл. 7 от него, е именно разширяването и усъвършенстването на транспортните връзки, транспортната свързаност между двете страни, разбира се, в контекста на цялостната свързаност – и икономическа, и социална, а разбира се и инфраструктурна такава“, коментира регионалният министър.

Засегнати бяха темите с транспортен коридор номер 8, темите за нов ГКПП „Клепало“ между Струмяни и Берово (между Македония и България). Нанков припомни, че страната ни е поела ангажимент до 2020 г. да бъде построен като пътна отсечка от българска страна.

„Още тази година започваме рехабилитация на 19 км. съществуващ път. Догодина ще бъдат изградени нови 9 км., така че 2020 г. да имаме нов пропускателен пункт“, обяви Нанков.

Регионалният министър коментира, че най-устойчивият пример за партньорство и трансгранични отношения между двете страни е съвместната ни трансгранична програма. Старата е внесена 2013 г. с едни устойчиви, реални проекти за общността от двете страни на границата. Нанков добави още, че вече сме създали трайни и устойчиви партньорства между местните власти от Македонска и Българска страна и сме успели да усвоим 97% от европейския ресурс от програмата. Нанков подчерта, че сегашната програма 2014-2020 върви с изключително бързи и ефективни действия от страна на управляващия орган на програмата.

„На 11 май тази година приключва приемът на последните проекти по програмата. Към момента имаме сключени 48 договора за възмездна финансова помощ на стойност над 10 млн. евро – 14 от тях са пост-околна среда, 17 от тях са пост-туризъм, 17 са пост- конкурентоспособност. Имаме 31 успешно приключили проекти от тези 48. Убеден съм, че през настоящия програмен период, програмата ще бъде усвоена на 100%, не на 97%“, допълни още той.

Нанков заяви още, че в контекста на председателството на Съвета на ЕС подобен вид двустранни срещи като тази и в подкрепа на Македония за бъдещото им членство в ЕС са изключително важни.

„Не трябва да забравяме, че на 17 май тази година предстои среща на върха – Европейски съюз, Западни Балкани, на която наистина очакваме да бъде приета декларацията от София, която ще съдържа конкретен политически ангажимент, че подкрепата за интеграцията на Западните Балкани е един от основните приоритети на ЕС и е залегнала като подкрепа във всички 28 страни членки на ЕС и в 6-те страни от Западните Балкани“, заяви Нанков.

Той добави, че не трябва да се пропуска и фактът, че Европейската комисия е оценила положително напредъка, който Македония и Албания са извървели в преддоговорния процес, за да започнат реални преговори за бъдещото членство.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук