На снимката: Министърът на енергетината Теменужка Петкова по време на редовното заседание на правителството, 21 юни 2017-та

Обща работна група да проучи възможностите за изграждане на газова връзка между България и Македония, предложи министърът на енергетиката Теменужка Петкова на среща с македонския премиер Зоран Заев, който е на посещение в София.

Още през 2012-та газовите оператори на двете държави са обсъждали възможността да свържат разпределителните си системи в района на Петрич и Кулата. Работата по бъдещия интерконектор, според Теменужка Петкова, трябва да продължи с предпроектно проучване и пазарен тест.
Към днешна дата страната ни има действаща газова връзка с Румъния между Русе и Гюргево, която беше въведена в експлоатация през октомври 2016-та след тригодишно забавяне. Реално обаче транспортираните количества по нея са много малки, защото липсват клиенти.
Далеч по-стратегическа от гледна точка на енергийната независимост на България от Русия е гръцката връзка, работата по която започна по едно и също време с румънската. Именно през Гърция се очаква България да получава около 1 млрд. куб. м. годишно азерски газ, равняващи се на 1/3 от потреблението на страната. Проектът се радва на интерес и има клиенти, осигурени са европейски средства, но независимо от това изпълнението му се бави. В момента се подготвя обявяването на търг за строител на връзката ни с Гърция и предстои осигуряване на пълното финансиране в размер на 240 млн. евро.
Другите два интерконектора – с Турция и Сърбия, са все още в много начална фаза. За турската се извърши предпроектно проучване, но не се знае кога ще започнат реалните дейности, а сръбската по последни данни остава за след 2020 г., тъй като няма готовност от страна на Белград.

 

Газовата връзка с Македония е заложена в меморандум, подписан през 2015-та между 15 държави от ЕС, Енергийната общност, плюс Македония. Той предвижда диверсификация и сигурност на газовите доставки, изграждане на липсващите междусистемни връзки и решаване на проблемите пред сигурността на доставките и развитието на интегриран и конкурентен енергиен пазар в региона.

Възможно е също, предложението за газовата връзка с Македония е свързано с плановете на България да строи разпределителен център край Варна. Заев е потвърдил, че един от основните приоритети на новото правителство е енергетиката. Той информирал Петкова, че страната му е осигурила 2 млрд. евро за газифицирането си. Засега само община Струмица е газифицирана, но ние искаме да покрием поне 63% от отоплението на детски градини и общински сгради с газ, каза Зоран Заев. По неговите думи, България може да осигури експертизата за реализиране на тази цел.
През българска територия се транзитират и сега част от газовите доставки за Македония. Те са около 130-140 млн. куб. м годишно. Заев припомни също, че в повечето случаи Македония разчита на внос от България при недостиг на електроенергия.
Изграденият електропровод Червена могила – Щип – първата пряка 400-киловолтова връзка между енергосистемите на България и Македония – е част от инфраструктурата на Европейския коридор №8.
За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук