българи

Днес в две близки до България държави се провеждат ключови избори. В Украйна президентският вот или ще зададе нов път на страната, или ще поеме по стария източен път.

Местните избори в Турция пък ще са тест за президента Реджеп Ердоган и неговата партия.

Как се живее в двете държави и по-добре ли сме ние в България, ДЕБАТИ.БГ провери:

УКРАЙНА

Животът на много от украинците е на санитарния минимум. Средната работна заплата в страната е 350 долара на месеца. Експерти коментират, че увеличението на цените на природния газ с 25% от миналата година е бил сериозен удар върху милиони домакинства.

Медицинското обслужване в страната до голяма степен не е била променяна от епохата на Съветския съюз.

Икономиката на Украйна се възстановява бавно след сериозен спад заради кризата от 2014г. Брутният вътрешен продукт обаче е сериозно намалял.

Преди президентските избори икономистите предсказваха умерен ръст от около 2,5% годишно, който бе засегнат от очакваната инфлация от около 10%.

заплата

Какво може да си купят хората със средна заплата от 350 долара? Правим сметката по публикуваните данни в международния сайт „Numbeo”:

Ако предположим, че в едно домакинство има средно двама работещи на средна заплата, следва да заключим, че то разполага със 700 долара на месец.

Наем на едностаен апартамент, далеч от центъра на града струва около 200 долара. Тоест остават 500 долара за сметки, храна, дрехи и други стоки.

Средно 100 долара на месец са режийните разходи, включително ток, вода, отопление и данъци.

Потребителската кошница в Украйна изглежда горе-долу така:

1 хляб – 0,42 долара

1 кг. ориз – 0,94 долара

12 яйца – 1,13 долара

1 кг. сирене – 6,08 долара

1 кг. червено месо – 4,97 долара

1 кг. домати – 1,23 долара

Дотук сметката излиза около 15 долара. Цената на бензина в страната е средно около 1,10 долара.

ТУРЦИЯ

Турската икономика е в сериозна криза вече година и половина. В различни периоди лирата загуби над 40% си спрямо долара. Експерти твърдят, че основната причина за това е политиката на президента на страната Реджеп Ердоган по отношение на лихвите, голямата инфлация, която в момента е в размер на 15%, както и големият дефицит по текущата сметка на страната.

Понастоящем Турция има външни финансови задължения за около 218 млрд. долара. Основна причина беше и влошаването на отношенията със САЩ и решението на Вашингтон.

Заради високата инфлация и ниската стойност на лирата, мнозина турци изпитаха затруднения в ежедневието си. Цените на редица стоки рязко се повишиха.

През 2018г. над 2,8 милиона души са получавали някаква материална помощ, а 63% са получавали месечна парична помощ.

разходи

Средната месечна заплата, към месец март 2019г., е 438 долара. Правим отново същата сметка – предполагаме, че в едно домакинство живеят двама работещи на средна заплата, тоест разполагат с общ доход 876 долара.

Наемът на апартамент с една спалня извън центъра на града е 150 долара. Следователно семейството разполага със 726 долара за сметки, храна, дрехи и други стоки.

На месец сметките за ток, вода, отопление и други са около 70 долара.

656 долара на месец остават на домакинството за храна и други разходи.

1 хляб – 0,40 долара

1 кг. ориз – 1,45 долара

12 яйца – 1,71 долара

1 кг. сирене – 4,89 долара

1 кг. червено месо – 10,25 долара

1 кг. домати – 0,97 долара

Дотук сметката излиза около 20 долара. Цената на бензина в страната е средно около 1,15 долара.

БЪЛГАРИЯ

По данни на Националния статистически институт месечната инфлация в страната е 0,5%. През четвъртото тримесечие на 2018г. Брутният вътрешен продукт е пораснал с 3,2%.

Безработицата у нас е 5,2%, а заетостта е 72,4%. Последните данни на НСИ показват, че за 2018-та година средната месечна заплата в страната е била 1100 лева или около 650 долара.

Правим отново същата сметка – предполагаме, че в едно домакинство живеят двама работещи на средна заплата, тоест разполагат с общ доход 1300 долара. Дотук излиза, че българите живеят с почти два пъти повече доходи.

наем

За да е акуратно сравнението, използваме отново данните на сайта „Numbeo”:

Средният месечен наем на апартамент с 1 спалня, извън центъра, е около 213 долара. Следователно домакинството остава с 1087 долара за сметки, храна и други разходи.

За ток, вода, отопление и други режийни разходи домакинството дава около 100 долара.

987 долара на месец остават на домакинството за храна и други разходи.

1 хляб – 0,56 долара

1 кг. ориз – 1,22 долара

12 яйца – 1,75 долара

1 кг. сирене – 6,21 долара

1 кг. червено месо – 7,63 долара

1 кг. домати – 1,42 долара

Дотук сметката излиза около 19 долара. Цената на бензина в страната е средно около 1,20 долара.

От всичко казано дотук можем да кажем, че българите имат много по-високи доходи от украинците и турците. Изследването показва, че въпреки това и цените у нас са сходни с тези в двете държави.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук