През март 2026 г. България регистрира най-високото годишно нарастване на продажбите на дребно в Европейския съюз, с увеличение от 12,4% в сравнение със същия период на предходната година, според предварителните данни на Евростат, които са сезонно коригирани.
На месечна база, спрямо февруари, продажбите на дребно в България също бележат ръст от 2,1%, след увеличение с 2,2% през февруари. По време на януари търговците на дребно на страната регистрираха спад от 0,4%.
На равнище ЕС търговията на дребно също нарасна с 0,3% през март спрямо предишния месец, докато в еврозоната беше отчетен спад от 0,1%.
Февруари донесе спад на продажбите на дребно в EU и еврозоната – съответно с 0,5% и 0,3%.
На годишна основа общите продажби на дребно в ЕС се увеличават с 1,9%, а в еврозоната с 1,2%.
Сред страните членки с налични данни, след България, следва Унгария с годишен ръст от 8,2%, Малта с 7,5%, и Дания с 6,9%.
Единствено Румъния и Германия отчитат спад на годишна база – съответно с 2,3% и 2%.
По сектори, на месечна база в ЕС продажбите на храни, напитки и тютюневи изделия намаляват с 0,1%, начинът на нехранителни стоки бележи ръст от 1%, а продажбите на горива за автомобили в специализирани магазини спадат с 0,8%.
В еврозоната продажбите на храни, напитки и тютюневи изделия падат с 0,3%, нехранителните продукти растат с 0,6%, докато продажбите на горива намаляват с 1,6%.
Най-голям месечен ръст сред страните членки наблюдаваме в Словения – 4,3%, Люксембург – 4%, и Белгия – 3,6%.
Най-силен спад е регистриран в Германия – 2,1%, следвана от Малта – 0,4%, а също и в Италия и Латвия – по 0,1%.
На годишна база в ЕС продажбите на храни, напитки и тютюн нарастват с 1%, докато нехранителните продукти отбелязват ръст от 3,1%, а продажбите на горива за автомобили отчитат спад от 0,1%.
В еврозоната продажбите на храни, напитки и тютюн се увеличават с 0,8%, нехранителните стоки бележат ръст от 2,3%, а продажбите на моторни горива падат с 2,1%.




